| Autor: kkj6

Afrykański Pomór Świń zbliża się do Unii Europejskiej

Władze rosyjskie poinformowały kraje Wspólnoty o możliwym wystąpieniu choroby zwanej afrykańskim pomorem świń w obwodzie leningradzkim, który znajduje się o około 100 km od granicy Rosji z Estonią.

Afrykański Pomór Świń zbliża się do Unii Europejskiej


Wstępne testy, które zostały wykonane na tuszach świń znalezionych w odległości 30 od Petersburga potwierdziły wystąpienie choroby. Zarażone zwierzęta pochodziły z niewielkiego gospodarstwa, które to położone jest w jednej z dzielnic rosyjskiego miasta.


Dla bezpieczeństwa zostały wprowadzone środki zapobiegawcze w postaci kwarantanny obszaru, w którym to wystąpiła choroba oraz jego okolic.


Jest mało prawdopodobne, że choroba przedostanie się do państw Unii Europejskiej ze względu na obecnie obowiązujące na terenie Wspólnoty przepisy, które to zakazują importu żywca, mięsa czy przetworów z wieprzowiny z Rosji.


Niemniej jednak z powodu wystąpienia tej choroby w bliskiej odległości unijnej granicy oraz międzynarodowego portu morskiego, zwracana jest uwaga na konieczność przeprowadzania dokładnej dezynfekcji pojazdów przewożących z Rosji wszelkie artykuły na teren Wspólnoty.


Ponadto niezwykle ważna jest zwiększona czujność przygranicznych służb ze względu na ewentualne przeniesienie pomoru afrykańskiego świń z Rosji poprzez nielegalny handel.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!