| Autor: redakcja1

Czy banki genów zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe ludzkości?

Banki genów na całym świecie w swych zasobach blisko 700 tysięcy próbek roślin uprawnych, dzięki którym według naukowców zapewnione jest bezpieczeństwo żywnościowe ludzkości.

Czy banki genów zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe ludzkości?
Światowy Fundusz na rzecz Różnorodności Upraw (GCDT) od 2004 roku gromadzi nasiona różnorodnych odmian ryżu, bananów, kukurydzy, fasoli, sorgo, ziemniaków oraz innych roślin, które są odporne na suszę, szkodniki, choroby czy inne zagrożenia. W ten sposób istnieje możliwość ulepszania konkretnych gatunków, co pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa żywności. Szczególnie, w obliczu zmniejszającej się różnorodności roślin uprawnych na świecie, która w coraz realniejszy sposób zagraża bezpieczeństwu żywności.
 
Celem GCDT jest zachowanie dzikich odmian roślin, które są w stanie przetrwać w trudno dostępnych miejscach jak góry, czy takich, których już się nie uprawia. Pozwoli to także na znalezienie nowych zastosowań dla tej roślinności. W związku z tym, GCDT podpisał 5 letnią umowę partnerską na kwotę 109 mln dolarów z Grupą Doradczą ds. Międzynarodowych Badań Rolniczych (CGIAR), w której skład wchodzi blisko 11 banków genetycznych działających przede wszystkim w krajach rozwijających się.
 
Nierzadko są to regiony objęte konfliktami czy katastrofami jak choćby tsunami, które w roku 2004 nawiedziło Azję i wszystkie uprawy zalało słoną wodą. Dlatego też Globalny Bank Nasion w Arktyce stara się zachować próbki wszystkich gatunków roślin, by w przyszłości gdy zajdzie taka potrzeba móc po nie sięgnąć. Już teraz badacze z Międzynarodowego Instytutu Ryżu w Manili od pamiętnego tsunami szukają odmiany ryżu, który jest w stanie przetrwać zasolenie terenu. Z kolei mało ceniona w Andach odmiana fasoli, która jest szczególnie bogata w żelazo nadaje się także do uprawy w warunkach panujących na terenie Demokratycznej Republiki Konga i jest tam uprawiana już od roku.

W latach 70 XX wieku zaczęto zakładać banki genetyczne nasion w celu zwiększenia produktywności rolnictwa. Niestety w tym okresie zaczęto wprowadzać monokultury, co spowodowało zniknięcie z pól uprawnych niektórych odmian.

W ramach przechowywania próbek zebrane nasiona oraz ziarna są poddawane suszeniu. Następnie przechowuje się je w temperaturze minus 15-20 st. C. Natomiast rośliny niezbożowe jak ziemniaki, maniok czy banany zostają poddane zamrażaniu w skrajnie niskiej temperaturze.


Wydaje się, że w świetle ogólnopostępującej modyfikacji roślin zachowanie ich  pierwotnych genów może okazać się cenniejsze niż nam się wydajeje. Choć teraz przypomina to może trochę opis z filmu science fiction...


Tagi:
źródło: