| Autor: redakcja6

Decyzja zapadła. Rosja nakłada sankcje na Zachód

Z dniem 6 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na większość produktów spożywczych ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii.

Decyzja zapadła. Rosja nakłada sankcje na Zachód
O decyzji władz rosyjskich poinformował premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Wśród „zakazanych” produktów znalazły się: owoce, warzywa, mięso, ryby, mleko oraz produkty mleczarskie.
 
Według Miedwiediewa, wprowadzone sankcje w rzeczywistości nie są nikomu potrzebne, niemniej Rosja była zmuszona podjąć odpowiednie kroki w odpowiedzi na restrykcje nałożone przez Zachód. Szef rosyjskiego rządu wyraził także nadzieję, że gospodarczy pragmatyzm weźmie górę wśród krajów zachodnich nad prowadzoną przez nie polityką wobec Rosjan i przestaną one "gnębić" wschodnich sąsiadów. Ponadto zaznaczył, iż obecna sytuacja może stworzyć szansę dla gospodarski rosyjskiej na zwiększenie uniezależnienia od importu.
 
Rosyjski premier zapowiedział także wprowadzenie zakazu lotów tranzytowych dla samolotów ukraińskich oraz wspomniał o możliwości zablokowania lotów nad Syberią dla europejskich i amerykańskich przewoźników lotniczych na Daleki Wschód. Według ekonomistów, skutkiem takich ograniczeń mogą być większe koszty podróży i dłuższy czas lotu.
 
Eksperci już dziś dostrzegają następstwa wprowadzenia embarga przez Rosję. W momencie ogłoszenia decyzji Putina, rynki zareagowały dość nerwowo. Inwestorzy sprzedawali waluty krajów rozwijających się, a kupowali aktywa powszechnie uznane za bezpieczne. Z kolei na większości giełd odnotowano spadki, a złoty osłabił się w stosunku do wielu walut.
 
W opinii polskiego premiera rolnictwa, Marka Sawickiego, wprowadzenie embarga na żywność z Zachodu oznacza nie tylko wojnę gospodarczą z Unią Europejską, ale także wojnę rządu wobec rosyjskich konsumentów. Jak wylicza Sawicki, Rosja sprowadzała do tej pory blisko 50% żywności. Jego zdaniem, posunięcie Putina przyczyni się zatem do biedy i głodu wśród Rosjan. Jego zdaniem prezydent Federacji Rosyjskiej zakazem importu chciał uświadomić rodaków, że szykuje się do dłuższej wojny gospodarczej, a winą za to, że Rosjanie będą głodni, należy obarczyć kraje Zachodu.

Przejdź na następną stronę, aby zobaczyć wykaz towarów objętych zakazem eksportu do Rosji


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!