| Autor: redakcja1

Drożejąca ropa ciągnie w górę notowania rzepaku

Rzepak zyskuje w poniedziałek na wartości, korzystając z odbicia na rynku ropy i wzrostów notowań olejów roślinnych (palmowy drożeje o ponad 3%).

Drożejąca ropa ciągnie w górę notowania rzepaku
Pszenica unijna pozostaje w okolicy piątkowego zamknięcia, ale kontrakt na pszenicę SRW w Chicago (sesja nocna) nadal traci na wartości. Seria najbliższa próbuje przebić psychologiczną, ale też techniczną barierę 5,0 usd za buszel.
 
Silne wzrosty na rynku ropy wspierają nieco amerykańską kukurydzę. Wraz z odradzającym się powoli popytem na paliwa, powinien też rosnąć przerób kukurydzy na bioetenol. W USA nawet 30-40% tego zboża przerabiane było przed pandemią na alkohol używany do mieszania z benzyną. Wyceny kukurydzy w Chicago są teraz tylko nieco powyżej wieloletnich minimów, a przed nami zapowiadany rekord produkcji w USA i na świecie.
 
Dzisiaj USDA opublikuje cotygodniowe dane na temat postępu i kondycji upraw - po sesji. W czasie sesji poznamy dane o wysyłkach eksportowych. W poniedziałek też KE aktualizuje swoje dane eksportowe.
 
Tymczasem pod koniec minionego tygodnia FranceAgriMer pokazał pogarszający się stan zasiewów pszenicy we Francji. Ocena upraw spadła do 55% zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii, w porównaniu do 57% w poprzednim tygodniu. Deficyt wody utrzymuje się w północnej części kraju, co obniża potencjał plonowania. FranceAgriMer obniżył swoją tygodniową ocenę plonów pszenicy do 55% wartości dobrej do doskonałej w porównaniu do 57% w poprzednim tygodniu.


Tagi:
źródło: