| Autor: redakcja1

Globalne ceny zbóż lekko odbiły w grudniu, ale mocno spadły w skali 2023 roku

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w grudniu średnio 122,8 punktu, co oznacza wzrost o 1,8 punktu (1,5 procent) w porównaniu z listopadem, ale wciąż o 24,4 punktu (16,6 procent) poniżej wartości z grudnia 2022 roku.

Globalne ceny zbóż lekko odbiły w grudniu, ale mocno spadły w skali 2023 roku
Pszenica, kukurydza, jęczmień i ryż drożały w grudniu

Międzynarodowe ceny pszenicy rosły w grudniu, po czterech kolejnych miesiącach spadków, czemu sprzyjały zakłócenia logistyczne związane z pogodą u niektórych głównych eksporterów oraz napięcia na Morzu Czarnym w związku ze stałym popytem.

Światowe ceny kukurydzy również wzrosły w grudniu, do czego przyczyniły się obawy dotyczące zasiewów drugiej uprawy w Brazylii oraz ograniczenia logistyczne utrudniające dostawy z Ukrainy.

Wśród innych zbóż paszowych wzrosły światowe ceny jęczmienia, natomiast ceny sorgo nieznacznie spadły

W grudniu indeks cen całego ryżu FAO wzrósł o 1,6 procent w porównaniu z poziomem z listopada. Notowania Indica potwierdziły ten wzrost, rosnąc w odpowiedzi na zakupy dokonywane przez niektórych azjatyckich nabywców i zmniejszoną konkurencję wśród eksporterów z powodu indyjskich ograniczeń eksportowych i ograniczonej dostępności w Wietnamie.

Tylko ryż mocno podrożał rok do roku

W skali całego 2023 roku międzynarodowe ceny ryżu odnotowały 21-procentowy wzrost, głównie ze względu na obawy dotyczące wpływu El Niño na produkcję ryżu oraz w następstwie ograniczeń eksportowych nałożonych przez Indie. 

Indeks cen zbóż spadł w skali roku mino drożejącego ryżu

Indeks cen zbóż FAO za cały rok w 2023 r. wyniósł 130,9 punktu, co oznacza spadek o 23,8 punktu (15,4 procent) w porównaniu z rekordową średnią roczną w 2022 r., co odzwierciedla dobrze zaopatrzone rynki światowe.


Tagi:
źródło: