| Autor: redakcja1

Korytarze zbożowe pozwoliły wyeksportować 14 mln ton ukraińskich towarów rolnych

Od początku funkcjonowania umowy o korytarzach zbożowych (początek sierpnia) ukraińskie porty Wielkiej Odessy opuściło już 558 statków, przewożących 14 mln ton towarów rolnych - poinformowało 17-go grudnia Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy.

Korytarze zbożowe pozwoliły wyeksportować 14 mln ton ukraińskich towarów rolnych
Aktualnie w portach ukraińskich ładowane są 23 statki. Niestety kolejka statków w Bosforze rośnie z powodu opóźnień inspekcji przez stronę rosyjską.

W cieśninie Bosfor na inspekcję przedstawicieli Wspólnego Centrum Koordynacyjnego do załadunku ukraińskiego zboża czekają obecnie 92 jednostki. W wyniku sztucznego opóźniania kontroli przez przedstawicieli Federacji Rosyjskiej kolejka wciąż rośnie. Spowalnia to pracę ukraińskich portów i ogranicza eksport produktów rolnych o co najmniej 3 mln ton miesięcznie.

Niektórzy czarterujący wymagają teraz od armatorów uwzględnienia stawki frachtowej do 20 dni oczekiwania w Stambule na koszt armatora.

Opóźnianie kontroli jest sposobem na podniesienie kosztu zakupu ukraińskiego zboża, które konkuruje na rynku z rosyjskim ziarnem.


Tagi:
źródło: