| Autor: redakcja1

Międzynarodowe ceny produktów mleczarskich wzrosły w październiku

Indeks cen produktów mlecznych FAO wyniósł w październiku średnio 111,3 punktu, co oznacza wzrost o 2,2 procent w porównaniu z wrześniem, po dziewięciu miesiącach kolejnych spadków, ale nadal był niższy o 20,1 procent w porównaniu z wartością sprzed roku.

Międzynarodowe ceny produktów mleczarskich wzrosły w październiku
W październiku światowe ceny mleka w proszku wzrosły najbardziej, głównie w wyniku gwałtownego wzrostu popytu na import, zarówno w przypadku dostaw krótko, jak i długoterminowych, zwłaszcza z Azji Północno-Wschodniej. Ograniczone dostawy mleka w Europie Zachodniej i niepewność co do wpływu warunków pogodowych El-Nino na przyszłą produkcję mleka w Oceanii dodatkowo wspierały wzrost cen.
 
Światowe ceny masła również wzrosły ze względu na zwiększoną sprzedaż detaliczną przed feriami zimowymi w Europie Zachodniej i większy popyt na import z Azji Północno-Wschodniej. 
 
Z kolei międzynarodowe ceny sera nieznacznie spadły ze względu na wpływ ciągłego osłabienia euro w stosunku do dolara amerykańskiego i zwiększonych możliwości eksportu sera w Oceanii.

 


Tagi:
źródło: