| Autor: redakcja1

Na Słowacji skłonność do zakupów mocno rosła w trzecim kwartale

Mimo pewnych zawirowań wokół oczekiwań gospodarczych wszystkie trzy wskaźniki dla Słowacji odnotowały poprawę na koniec kwartału za sprawą stabilnej zwyżki i malejącemu bezrobociu.

Na Słowacji skłonność do zakupów mocno rosła w trzecim kwartale

Na początku roku oczekiwania gospodarcze równomiernie słabły, ale w maju pojawił się „efekt jo-jo” i wskaźnik ten w jednym miesiącu rósł, a w drugim słabł. Ten sam trend był widoczny w trzecim kwartale i dane na koniec września wyniosły 22,8 pkt. Jest to o 5,5 pkt. więcej niż w drugim kwartale, ale o 5,8 mniej pkt. niż dwanaście miesięcy wcześniej.


Wskaźnik oczekiwań ekonomicznych, który na koniec drugiego kwartału osiągnął najniższy wynik w roku, we wrześniu zwiększył się do 28,2 pkt. To oznacza zwyżkę o 2,8 pkt. w stosunku do końca drugiego kwartału oraz minimalną obniżkę o 1,8 pkt. wobec porównywalnego okresu w 2016 r.


Skłonność do zakupów również wyraźnie odbiła się w górę we wrześniu. W drugim kwartale osłabła do najniższego od 2016 r. poziomu, ale wyraźnie wzrosła we wrześniu i na koniec trzeciego kwartału wyniosła 15,9 pkt., a więc to więcej o 11,3 pkt. niż w drugim kwartale i o 2,3 pkt. niż dwanaście miesięcy wcześniej.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!