| Autor: kkj6

O 12 procent zwiększył się eksport

Jak wykazują dane, w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku, tegoroczny eksport zwiększył się. Natomiast w przypadku importu w omawianym okresie zwyżka wynosi 7,6 procenta.

O 12 procent zwiększył się eksport

W związku z tym, w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku wyeksportowano wolumen o łącznej wartości 121,8 mld złotego, a zaimportowano produktów za 129,5 mld złotego. Zatem ujemne saldo wyniosło minus 7,7 mld złotego, a w tym samym czasie roku poprzedniego kontyngent ten osiągnął wynik na poziomie 11,6 mld złotego.


Niemniej jednak, podane wartości przekładając na euro wyniosą odpowiednio import – 33 mld euro, eksport oscylował na granicy 31 mld euro, co daje ujemne saldo w wysokości minus 2 mld euro. W tym wypadku eksport wzrósł o 15,5 procenta, a import o 10,9 procenta.


Jak podają dane, salda ujemne zanotowano w przypadku handlu z krajami rozwijającymi o wartości minus 17,8 mld złotego, a z krajami ze środkowo-wschodniej części Europy – minus 8,4 mld złotego.


Natomiast saldo dodatnie odnotowano w przypadku obrotów towarem z państwami rozwiniętymi i wyniosło ono 18,5 mld złotego, ale w tym z unijnymi krajami zawiera się 19,9 mld złotego.


Ogółem, udział rozwiniętych krajów w eksporcie wyniósł blisko 85 procent, z czego państwa członkowskie to 78 procent, a w imporcie granica wyniosła 65,7 procenta z unijnym wolumenem – 58,2 procenta. W stosunku do analogicznego okresu roku zeszłego, gdzie wartość wyniosła odpowiednio 85,7 procenta, w tym Wspólnota 79,8 procenta oraz 67,2 procenta wraz z Unią Europejską – 59,1 procenta.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!