| Autor:

Przedłużono zakaz eksportu rosyjskiego zboża do 1 lipca 2011 roku

W związku z szalejącymi pożarami i suszą w tym roku w Rosji, premier Władimir Putin poinformował o wydłużeniu zakazu eksportu zboża.


Podczas piątkowej narady dotyczącej spraw hodowli oraz rolnictwa premier Rosji Władimir Putin poinformował o wydłużeniu zakazu eksportu rosyjskiego zboża do 1 lipca 2011 roku. Swoją decyzję umotywował tym, że aktualnym priorytetem powinna stać się nie tylko stabilizacja rynku wewnętrznego, ale także bazy paszowej chowu zwierząt.

 

Ponadto nadmienił także o tym, że pomimo trudnych warunków, jakimi była susza w tym roku, zebrano w Rosji 60 mln ton zboża. Według premiera właśnie te zbiory łącznie z zapasami oraz zasobami z interwencyjnego funduszu pozwolą na zupełne zaspokojenie potrzeb kraju jak i hodowców.

 

W roku poprzednim zebrano w Rosji 97 mln ton zboża. Niemniej jednak według szacunków na zaspokojenie potrzeb kraju niezbędne jest 78 mln ton.

 

Co więcej, otóż według Putina susza nie mogła wpłynąć na stan gospodarki rolnej. Z kolei według danych z ostatnich 9 miesięcy bieżącego roku zanotowano spadek produkcji. Poza tym rekordowe susze, a także i pożary szalejące w Rosji były bezpośrednią przyczyną spadku zbiorów, co zaowocowało wprowadzeniem w sierpniu czasowego embargo na eksportowane zboże jak również i innych produktów rolnych.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!