| Autor: redakcja6

UE i Kanada porozumiały się w sprawie CETA

Po trwających cztery lata negocjacjach między Unią Europejską a Kanadą doszło do porozumienia w sprawie CETA, czyli umowy o wolnym handlu - podała FAMMU/FAPA.

UE i Kanada porozumiały się w sprawie CETA
Do porozumienia doszło na mocy podpisanej przez przewodniczącego Komisji Europejskiej i premiera Kanady deklaracji, która zawiera zobowiązanie szybkiego sfinalizowania pozostałych prac technicznych i prawnych, aby umowa mogła formalnie jak najszybciej zostać zawarta.
 
Aby tak się stało konieczna jest zgoda wszystkich, 28 państw członkowskich Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także prowincji Kanady. Warto podkreślić, iż w przypadku jej zawarcia, będzie to pierwsza umowa o wolnym handlu między Unią, a jednym z najbardziej wpływowych państw świata. Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej wzmocniłoby to stosunki handlowe oraz inwestycyjne. Przyczyniłoby się także do wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej i Kanadzie. W przypadku wejścia w życie CETA, nastąpiłby także wzrost dwustronnej wymiany handlowej o 23%, czyli o 26 mld euro oraz unijnego PKB o 12 mld euro rocznie.
 
Niemniej, umowa o wolnym handlu wciąż budzi wiele zastrzeżeń. Od początku, czyli 2009 r., pojawiało się sporo trudnych kwestii, które wynikały m.in. z niechęci Europy do GMO i wymagań kanadyjskich gospodarzy, dotyczących większego dostępu do europejskiego rynku wołowiny i wieprzowiny.
 
Z informacji kanadyjskich mediów wynika, że ostateczne uzgodnienia były możliwe dzięki wynegocjowaniu prawie dwukrotnego bezcłowego eksportu unijnych serów z 20 tys. ton do 37 tys. ton rocznie w zamian za dostęp do rynku Unii Europejskiej dla kanadyjskich eksporterów mięsa wołowego i wieprzowego.
 
Według analityków, największego zagrożenia wynikającego z zawarcia umowy mogą spodziewać się unijni producenci wołowiny, ze względu na możliwość przywozu mięsa z Kanady, które podlega mniej rygorystycznym standardom zdrowotnym i środowiskowym. Natomiast ze strony Kanadyjczyków istnieją obawy o napływ unijnych serów, które mogą wypierać lokalne produkty przez subsydiowane sery z Unii.
 
Zdaniem premiera Kanady, umowa wejdzie w życie przed następnymi wyborami, planowanymi na koniec 2015 roku. Unia zostanie wówczas drugim, po USA, partnerem handlowym Kanady.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!