| Autor: redakcja1

USDA podniósł prognozę produkcji zbóż w tym sezonie

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 4 mln ton do 2,803 mld ton oczekiwane światowe zbiory zbóż w trwającym sezonie 2023/24.

USDA podniósł prognozę produkcji zbóż w tym sezonie
Grudniowy wzrost produkcji dotyczył zbóż paszowych oraz pszenicy

Lepsze w grudniu prognozy zbiorów są konsekwencją wyższych (niż w listopadzie) oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (+1,3 mln ton) oraz pszenicy (+1,0 mln ton). Dodatkowo, podaż zbóż wzrosła dzięki wyższym o 1 mln ton (m/m) zapasom początkowym.

Wzrosła też oczekiwana konsumpcja

Globalna konsumpcja ziarna zbóż została podniesiona w tym miesiącu o 4,5 mln ton do 2,810 mln ton (+1,5% - r/r). Dzięki korekcie w górę, globalna konsumpcja zbóż powinna przekroczyć lekko poziom produkcji.

Mimo korekty w górę, zapasy spadną rok do roku

Konsekwencją najnowszych zmian w światowym bilansie zbóż są wyższe o skromne 0,3 mln ton zapasy (+3,4 mln ton w listopadzie), szacowane na 767,5 mln ton. Mimo obecnej korekty w górę, zapasy zbóż powinny obniżyć się na koniec sezonu o 6,6 mln ton.

Jednocześnie wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27% (zapasy wystarczą na 100 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.


Tagi:
źródło: