| Autor: kkj6

Wielka Brytania – Naukowcy znaleźli sposób na pryszczycę

Choroba siała spustoszenie wśród zwierząt i przynosiła liczne straty hodowcom. Najnowsze odkrycie brytyjskich uczonych może temu zapobiec. Daje to szansę nie tylko na uniknięcie strat, ale także na uratowanie życia setkom zwierząt.

Wielka Brytania – Naukowcy  znaleźli sposób na pryszczycę

Około 10 lat temu w Anglii wybuchła jedna z największych epidemii pryszczycy w historii tego kraju. Wtedy też na ubój trafiły miliony zwierząt. Akcję wspierała cała grupa ekspertów, a nawet wojsko. Straty były ogromne. Angielscy rolnicy stracili około 8 mld funtów.


W chwili obecnej można by uniknąć podobnej katastrofy. Wszystko dzięki brytyjskim naukowcom. Odkryli oni, że choroba nie przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie w tak szybkim tempie, jak wcześniej przypuszczano. Na podstawie przeprowadzonych badań udowodnili, że jeszcze w ciągu następnej doby chore zwierzę nie zaraziło swoich współtowarzyszy.


Oznacza to, że w wypadku wystąpienia choroby, hodowców mają czas na odizolowanie zarażonych jednostek w celu uniknięcia epidemii.


Mimo tak nowatorskiego odkrycia, naukowcy podkreślają, że potrzebują jeszcze mnóstwo czasu na opracowanie szybkich testów, które pozwoliłoby gospodarzom sprawdzić na jakim etapie choroby jest bydło i czy jest jeszcze możliwe zahamowanie jej rozwoju oraz dalszego zarażania pryszczycy.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!