Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Z obrad Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dnia 19 maja br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Unii Europejskiej ds....

Dnia 19 maja br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. W spotkaniu brał udział minister Marek Sawicki.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Podczas obrad ministrowie rolnictwa udzielili poparcia dla propozycji Komisji Europejskiej powołania jednostki koordynującej stosowanie pestycydów na małych powierzchniach, czyli stosowanie środków ochrony roślin np. w uprawach warzyw i owoców.

Ministrowie wyrazili także potrzebę szerszej dyskusji na forum Rady Rolnej kwestii związanych z działaniami sektora rolnego na rzecz środowiska i klimatu w nawiązaniu do komunikatu Komisji pt. Ramy polityki klimatycznej i energetycznej na lata 2020-2030.

Na wniosek Holandii i Szwecji omówiono działania zmierzające do ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności w poszczególnych państwach członkowskich UE. W dyskusji ministrowie podkreślili, że marnotrawstwo żywności to nie tylko problem moralny związany z jednoczesnym niedożywieniem wielu grup społecznych, ale też negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Podczas bilateralnych rozmów minister Marek Sawicki spotkał się z komisarzem Dacianem Ciolosem. Omawiano temat wydatkowania środków z PROW 2007-2013. Strona polska ubiega się o przeniesienie środków z innych działań PROW na modernizację gospodarstw rolnych. Chcemy, aby można było w ten sposób sfinansować złożone już na to działanie wnioski, na które zabrakło środków. Komisja Europejska proponuje zmodyfikowane podejście do sfinansowania modernizacji gospodarstw, o uwzględnienie i wykazanie pozytywnych aspektów środowiskowych tych inwestycji. Sugeruje również uwzględnienie nowych, związanych z wystąpieniem w Polsce ASF u dwóch dzików, wyzwań dla gospodarstw utrzymujących trzodę.

Minister Sawicki spotkał się także z ministrem rolnictwa Czech Marianem Jurečka. Ministrowie wyrazili oczekiwania, co do dobrej współpracy bilateralnej, a także w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Polska liderem w przyroście produkcji serów, mleka pitego i śmietany
 • Polska liderem w przyroście produkcji serów, mleka pitego i śmietany

  Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszym kwartale 2018 r., w odniesieniu do porównywalnego okresu przed rokiem, dostawy mleka w Unii Europejskiej wzrosły o 2,3% do 38,9 mln t.
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!

  W XX wieku produkcja żywności stała się wielkim przemysłem, którego głównym celem jest zysk. Język gospodarzy zdominowały takie słowa, jak mechanizacja, chemizacja, intensyfikacja…
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl