ARiMR będzie miała więcej pieniędzy na dopłaty do kredytów preferencyjnych udzielanych rolnikom

Jednym z zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest pomaganie rolnikom w spłacie kredytów zaciągniętych na inwestycje w gospodarstwach, na odbudowę zniszczeń powstałych na skutek klęsk żywiołowych oraz na zakup ziemi.

ARiMR będzie miała więcej pieniędzy na dopłaty do kredytów preferencyjnych udzielanych rolnikom
Zaletą tych kredytów jest to że są one zawierane na długi okres czasu, a Agencja płaci za rolników znaczną część należnego bankom oprocentowania.  Popularność takiej formy pomocy jest wśród rolników tak duża, że już w pierwszym kwartale 2012 roku została wyczerpana pula środków przeznaczona na ten cel. Dlatego ARiMR wystąpiła o przydzielenie dodatkowych środków i wszystko wskazuje na to że je otrzyma. Jak poinformowała Aleksandra Szelągowska, dyrektor departamentu finansów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, któremu podlega ARiMR, ministerstwo finansów wyraziło zgodę na przesunięcie w sumie 32,9 mln zł na dopłaty do kredytów preferencyjnych. Pieniądze te zostaną wygospodarowane w ramach przyznanego ARiMR budżetu na 2012 r. Aby tak się, stało potrzebna jest jeszcze zgoda sejmowej komisji finansów.
 
Pozytywna decyzja komisji będzie oznaczała, że współpracujące z ARiMR banki będą mogły uruchomić akcję kredytową na łączną kwotę miliarda złotych. To pozwoli rolnikom na otrzymanie preferencyjnych kredytów na zakup np. ziemi czy maszyn rolniczych.
 
W 2012 r. na dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów inwestycyjnych zaplanowano przeznaczyć 781 mln zł. Z tej kwoty 769 mln zł to pieniądze na dopłaty do oprocentowania kredytów udzielonych w latach wcześniejszych przez banki współpracujące z ARiMR. Pozostała kwota pozwoliła na uruchomienie kredytów tylko w pierwszym kwartale 2012 r.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!