Audyt w ARiMR. Opóźnienia, straty, niegospodarność i ponad 280 mln zł na nagrody

Wyniki niezależnego audytu przeprowadzonego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa za okres lat 2008-2015, zaniedbania poprzedniego kierownictwa Agencji przy budowie systemu informatycznego dla płatności bezpośrednich i działania ratunkowe obecnego jej kierownictwa, aby zapewnić rolnikom terminowe wypłaty były głównymi tematami środowej konferencji prasowej Prezesa ARiMR Daniela Obajtka.

Audyt w ARiMR. Opóźnienia, straty, niegospodarność i ponad 280 mln zł na nagrody

Opóźnienia w systemie informatycznym na dotacje

W ocenie Prezesa ARiMR, system informatyczny na dopłaty za 2015 roku został zlecony przez poprzednie kierownictwo Agencji z rocznym opóźnieniem. Zgodnie z umową podpisaną przez poprzednie kierownictwa ARiMR system informatyczny miał być gotowy na 18 listopada 2015 roku. Aneks podpisany przez poprzedniego prezesa ARiMR przesuwał wykonanie systemu IT na 22 lutego 2016 roku.

Gdyby ten termin nie został zakwestionowany, pierwsze wypłaty pełnych należności byłyby możliwe dopiero w marcu tego roku - powiedział.  Nowe Kierownictwo Agencji zastąpiło niekorzystne rozwiązanie nowymi aneksami do umowy z wykonawca systemu informatycznego. Na ich podstawie system budowany jest etapami, umożliwiając wypłacanie rolnikom dopłat.

Prezes ARiMR zapewniał, że dopłaty dla rolników nie są zagrożone. Zaznaczył, że do 4 lutego Agencja wypłaciła ponad 6 miliardów złotych, które trafiły do 780 tys., czyli blisko 60 proc. rolników. Kolejne 1,5 miliarda złotych naliczono w lutym, a w marcu planowane są wypłaty w wysokości 3,5 miliarda złotych. W ocenie Daniela Obajtka, spowodowane przez poprzedników opóźnienia w budowie systemu IT przyniosły stratę w wysokości 114 mln złotych.

Niegospodarność, czyli nieużywany sprzęt komputerowy

Prezes ARiMR przedstawił również wyniki audytu przeprowadzonego w instytucji po objęciu przez niego funkcji. Wskazuje on m.in., że w Agencji jest magazynowany i nie użyty od czasu zakupu sprzęt komputerowy za około 2 mln złotych, a także sprzęt serwerowy za ponad 843 tys. złotych, który nieużywany stracił już gwarancję.

Ponad 280 mln zł na nagrody

Poprzednie kierownictwo ARiMR w latach 2008-2015 przeznaczyło 281 milionów złotych na nagrody, blisko 54 mln złotych na szkolenia i ponad 36 mln złotych na działalność promocyjno - informacyjną. W przeprowadzonego audytu wynika, że tzw. działalność promocyjna była szczególnie kosztowna w okresach kampanii wyborczych i polegała na działaniach wizerunkowych promujących rządzące wówczas partie.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!