Od 2004 roku polska wieś otrzymała - za pośrednictwem ARiMR - ponad 100 miliardów złotych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła, od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, 101 miliardów złotych w ramach realizacji unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

Od 2004 roku polska wieś otrzymała - za pośrednictwem ARiMR - ponad 100 miliardów złotych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE

Minister Rolnictwa Marek Sawicki i Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej, przedstawiając tą dobrą wiadomość na dzisiejszej konferencji prasowej w resorcie rolnictwa poinformowali też, że z ogólnej kwoty wypłat przeszło 68 miliardów zł pochodziło z budżetu Unii Europejskiej a ponad 32 miliardy zł ze środków krajowych.

Najważniejszym instrumentem udzielanego wsparcia były dopłaty bezpośrednie.  Polscy rolnicy otrzymali "z tego tytułu" ponad 56 miliardów zł. Jak podkreślił minister Sawicki w ostatnich latach dopłaty te są wypłacane bardzo szybko i za 2010 rok otrzymało je już 85% rolników a w marcu liczba ta wzrośnie do 95%. Powiedział też, że gdyby sytuacja budżetowa naszego kraju na to pozwalała wypłaty mogłyby być jeszcze szybsze, ale niestety nie należymy do grupy najbogatszych państw. 


Drugim kluczowym mechanizmem finansowania rolnictwa, przetwórstwa żywności i rozwoju obszarów wiejskich był Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006 i jest realizowany obecnie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. To najważniejsze źródło finansowania inwestycji poprawiających m.in. konkurencyjność gospodarstw i zakładów przetwórczych, powstawania miejsc pracy na terenach wiejskich, rozwoju ekologicznych i zgodnych z ochroną środowiska metod gospodarowania oraz zachowania kultury i wiejskiego krajobrazu.


Z obu Programów skorzystało do tej pory ok. miliona 200 tysięcy beneficjentów, którym wypłacono w sumie 32 miliardy zł.  Minister Sawicki wyraził zadowolenie z ogromnego zainteresowania rolników ostatnim naborem wniosków na udzielenie wsparcia z działania "Modernizacja gospodarstw" i zapewnił, że ARiMR zrobi wszystko by jak najszybciej podpisać z rolnikami  umowy i wypłacić im pieniądze, choć ma też świadomość, że część rolników może być zawiedziona, iż nie dla wszystkich wnioskujących wystarczy pieniędzy z przewidzianej do rozdzielenia puli środków. Nie jest to jednak niespodzianką bo przecież już w 2006 roku  było wiadomo, że ta pula środków jest ograniczona. Analizując wyniki ostatniego naboru zauważył, że 20 tysięcy wniosków dotyczy mleczarstwa, które odgrywa zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej bardzo istotną rolę. 


Jest bardzo ważne by polscy producenci mogli skorzystać z możliwości rozwoju.  Prezes Tomasz Kołodziej przypomniał z kolei, że ARiMR wypłaciła z PROW 2007-2013 ponad 21 miliardów złotych a do końca roku suma ta wzrośnie do co najmniej 25 miliardów zł. Zapowiadając kolejne nabory wniosków o wsparcie z tego programu ( nabór o przyznanie premii dla "Młodych rolników" w drugiej połowie marca a kilka innych jak np. "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiebiorstw" czy "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" odbędą się w drugiej połowie roku) minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że teraz nabory prowadzone przez Agencje mimo dużego nimi zainteresowania odbywają się bez kolejek, przepychanek i nerwów.  Jest to wynik lepszej ich organizacji i wprowadzenia punktowych kryteriów udzielania wsparcia na podstawie których powstają "listy rankingowe".


Minister Marek Sawicki odniósł się też do spekulacji mediów i polityków, że może zabraknąć pieniędzy na realizację programów "szklanka mleka i owoce w szkole" oraz na dopłaty do paliwa rolniczego. Jego zdaniem spekulacje te wynikają z rozpoczętej już kampanii przedwyborczej i są zupełnie nieuzasadnione, podobnie jak pojawiające się twierdzenia, że w 2020 roku polskie rolnictwo upadnie.


Źródło: http://www.arimr.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!