Spotkanie z Ambasadorami Argentyny, Brazylii, Kanady i USA

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki przyjął dziś ambasadorów Argentyny, Brazylii, Kanady i USA.

 

Dyplomaci, reprezentujący kraje będące znaczącymi producentami żywności i pasz GMO, chcieli zwrócić uwagę na dwie kwestie.

 

Po pierwsze, problem braku synchronizacji w zakresie zatwierdzania nowych odmian GMO, w wyniku którego wiele odmian zatwierdzonych w ich krajach jest nie zatwierdzonych w UE, z czego wynikają problemy handlowe.

 

Po drugie, krajom tym zależy, aby podejmowane przez UE decyzje dotyczące progu zawartości śladowych ilości odmian GMO niezatwierdzonych w UE zostały podjęte nie tylko w stosunku do pasz, ale również i do żywności.

 

Minister Marek Sawicki poinformował, że Polskę obowiązuje, przyjęte przez Radę Ministrów w 2008 r., „Ramowe Stanowisko Rządu RP dotyczące organizmów genetycznie zmodyfikowanych”. Podkreślił ponadto, że GMO są na tyle poważną kwestią, że unijna polityka w tym zakresie powinna być jednolita. Zauważył również, że istnieje konieczność wymiany wiedzy naukowej między środowiskami naukowymi w krajach, w których prowadzono badania nad GMO, a naukowcami w Europie.

 

Minister zwrócił także uwagę, że wspólne wyniki badań powinny być przekazywane opinii publicznej. Dzięki temu wyeliminowana zostanie możliwość manipulacji niewiedzą społeczeństwa.

 

Źródło: http://www.minrol.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!