Z dniem 1 września 2017 roku zostały zniesione Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. W miejsce instytucji został powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
| Autor: redakcja1

Międzynarodowe Targi DJAZAGRO w Algierze 23-26 kwietnia 2012 r.

W dniach 23-26 kwietnia 2012 r. Agencja Rynku Rolnego zorganizowała wyjazd grupy polskich przedsiębiorców reprezentujących branżę spożywczą na Międzynarodowe Targi DJAZAGRO w Algierze, w ramach branżowego projektu promocyjnego pt. „Promocja polskich firm reprezentujących branżę spożywczą do Algierii, 23-26 kwietnia 2012 r.”.

Międzynarodowe Targi DJAZAGRO w Algierze 23-26 kwietnia 2012 r.
Dzięki zaangażowaniu ARR polscy przedsiębiorcy mieli możliwość wnioskowania o przyznanie dofinansowania kosztów udziału w projekcie ze środków pomocy de minimis Ministerstwa Gospodarki.

Tegoroczna dziesiąta edycja Targów DJAZAGRO zgromadziła 470 wystawców. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Algierze zaaranżował polskie stoisko narodowe, a także udostępnił bezpłatnie każdemu przedsiębiorcy część wynajętej powierzchni wystawienniczej, celem promocji i prowadzenia rozmów biznesowych.

Na stoisku prezentowane były także próbki przesłane przez polskie firmy, które nie zdecydowały się na osobisty udział w misji handlowej do Algierii.
Program branżowego projektu obejmował udział w Międzynarodowych Targach DJAZAGRO w Algierze oraz w spotkaniach biznesowych na miejscu.

W związku z liczną delegacją polskich reprezentantów branży mleka w proszku, w dniu 24 kwietnia br. zorganizowane zostało spotkanie w siedzibie organizacji państwowej importującej mleko w proszku dla państwowych mleczarni - L’Office National Interprofessionnel du Lait (ONIL). Głównym zadaniem ONIL jest zwiększenie spożycia mleka w Algierii poprzez sukcesywne ogłaszanie kolejnych konkursów przetargowych na dostarczanie dobrej jakości mleka. ONIL ograniczył grupę potencjalnych oferentów wyłącznie do producentów mleka, eliminując tym samym handlowców z udziału w postępowaniu przetargowym. Według informacji ONIL Algieria jest największym światowym importerem mleka w proszku, gdzie rocznie spożywa się 130 l mleka na 1 osobę.

W trakcie spotkania organizacja ONIL zaprosiła do udziału w konkursach przetargowych polskie firmy zajmujące się produkcją mleka w proszku, jednocześnie podkreślając szczególne warunki prowadzonych postępowań przetargowych, prowadzące do przyznania firmie pozycji na liście dostawców. Przetargi ogłaszane przez ONIL zamieszczane są na stronie http://www.onil.dz/

W dniu 24 kwietnia br. odbyło się także spotkanie w siedzibie WPHI w Algierze, w którym wzięło udział kilku przedstawicieli biznesu z Algierii, m.in. importerzy i hurtownicy zainteresowani polskimi produktami: mlekiem w proszku, konserwami, herbatą, kawą, gotowymi produktami mlecznymi tj. serami, a także nowoczesnymi maszynami rolniczymi. Słodycze (ciastka, batony, biszkopty, itp.) także cieszą się dużym zainteresowaniem w Algierii, gdyż są to produkty tradycyjnie spożywane w dużych ilościach. Algierczycy czerpią zwyczaje żywieniowe z Francji, dlatego też coraz częściej poszukiwane są tu produkty BIO i zdrowa żywność.

W trakcie spotkania poruszone zostały kwestie dotyczące problemów we współpracy handlowej pomiędzy Polską a Algierią, w tym warunki wwozu artykułów spożywczych do Algierii, oczekiwane przez stronę algierską terminy ważności produktów, prawidłowe etykietowanie towarów oraz bezpieczny sposób rozliczania. W spotkaniu uczestniczył także właściciel największego gospodarstwa rolnego znajdującego się 120 km od Algieru, zainteresowany współpracą z polskimi firmami w zakresie kompleksowego dostarczenia silosów zbożowych, od zakupu po budowę na miejscu.

Algieria została uznana przez Ministra Gospodarki za rynek perspektywiczny w 2012 r. pod względem rozwoju potencjalnych możliwości współpracy i wymiany handlowej z Polską, a zorganizowany przez ARR projekt wpisuje się w aktualnie realizowany plan współpracy resortów rolnictwa Polski i Algierii.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!