| Autor: redakcja1

Spadek tempa wzrostu cen maszyn rolniczych

W pierwszym kwartale 2019 r. na rynku maszyn rolniczych notowano wyraźną comiesięczną zwyżkę cen, z kolei w następnych miesiącach ubiegłego roku tempo zwyżki cen wyraźnie się zmniejszyło.

Spadek tempa wzrostu cen maszyn rolniczych
W październiku 2019 roku średnie podwyżki cen wyniosły 0,3%. Jednakże w obrębie roku zwyżka cen oscylowała w granicy 5,6%. Co jest niezwykle istotne, podobnie jak w odniesieniu do nawozów mineralnych, roczna dynamika cen stopniowo się zmniejsza. Dla porównania w maju br. maszyny rolnicze kosztowały o 6,9% więcej niż rok wcześniej, a w styczniu br. roczna dynamika cen wynosiła 7,5%.
 
Od początku zeszłego roku stopniowo maleje tempo zwyżki cen na rynku materiałów budowlanych. W październiku br. ceny, w porównaniu z poprzednim miesiącem, zwiększyły się o 0,2%. W ujęciu roku materiały budowlane zyskały na wartości o 4,5%, a najbardziej w tym okresie zwyżkę odnotowały ceny cementu.
 
W 2019 roku ceny środków ochrony roślin systematycznie się zwiększał, jednak dynamika cen jest relatywnie nieznaczna. W październiku zeszłego roku środki ochrony roślin podrożały o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem. W skali rocznej ceny środków ochrony roślin wzrosły o 2%. Najbardziej w tym czasie na wartości zyskał środek do zwalczania chwastów Chwastox Extra, bo o 7,5%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!