| Autor: redakcja1

Stanowisko do mycia maszyn rolniczych – czy warto?

Coraz częściej na terenie swoich gospodarstw rolnicy rozważają budowę odpowiedniego stanowiska do mycia maszyn rolniczych. Na co komu budowa takiego stanowiska? Czy warto zabierać cenne miejsce swojego gospodarstwa? Czy to się aby kalkuluje?

Stanowisko do mycia maszyn rolniczych – czy warto?
Co da nam budowa stanowiska do mycia maszyn?
 
Budowa stanowiska do mycia maszyn jest jak najbardziej wskazana. Musimy pamiętać, że używając nawet najbardziej ekologiczny płyn do mycia maszyn rolniczych, nie jesteśmy w stanie zneutralizować złogów, jakie znajdują się na powierzchniach naszych maszyn i pojazdów rolniczych. Znaleźć możemy tam wiele związków, które nie powinny przedostać się do gleby, a co dalej i do wód gruntowych. Pozostałości po środkach ochrony roślin, nawozy, smary i oleje to najczęstsze zabrudzenia z jakimi mamy do czynienia.
 
Wydzielenie miejsca na stanowisko do mycia pojazdów rolniczych i maszyn
 
Oczywiście, że możemy wydzielić i odpowiednio zabudować oraz wyposażyć takie stanowisko, tak aby przybrało profesjonalna formę myjni. Wiąże się to jednak z kosztami jak i z tym, że wydzielone miejsce będzie miało tylko jedno przeznaczenie. Na rynku dostępne są również alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest mata Biomat od marki Hyperin. Jest to genialne jak i uniwersalne rozwiązanie. Mianowicie jest to forma rozwijanego basenu z pompowanymi brzegami. Całość wykonana jest z wytrzymałego materiału. Dodatkowo mata została wyposażona w dwa zawory do pompowania powietrza. Zanieczyszczenia usuwane są za pomocą pompy szlamowej bądź za pomocą rękawa spustowego. Ale największą zaletą maty jest to, że możemy rozkładać ją w dowolnym miejscu jak i w dowolnym czasie, czyli łatwość w transporcie i obsłudze. Umożliwia to korzystanie z maty w każdym miejscu, jak i niezajmowania przestrzeni na stałe.
 
Ekonomia budowy stanowiska do mycia
 
Jakby nie spojrzeć, najważniejsza jest ekologia. Nie da się jej przeliczyć na żadną walutę. Stosując alternatywne stanowiska do mycia urządzeń rolniczych, odpadają nam również koszty związane z budową infrastruktury odprowadzającej zanieczyszczenia. Wcześniej wspomnianą matę Biomat, można zabrać w dowolne miejsce. Można używać jej również do celów bioasekuracyjnych. Wystarczy umiejscowić ją w świetle wjazdu do gospodarstwa i napełnić środkiem dezynfekującym jak np. Hyperin Biodex. Pozwoli nam to na zabezpieczenie się przed ASF czy ptasią grypą. Jak widać stanowisko do mycia maszyn rolniczych może być nie tylko niedrogie, ale i wielofunkcyjne, co z kolei obniża nam ogólne koszty.


Tagi:
źródło: