| Autor: redakcja

Czysty start buraka cukrowego

W tym roku aura była sprzyjająca dla producentów buraków cukrowych. Prawie w całym kraju siewy się zakończyły. To nietypowa sytuacja. Tylko wczesny siew zapewnia wysoki plon korzeni i jego dobre parametry jakościowe. Każdy dodatkowy dzień rozwoju tej rośliny na polu, w sprzyjających warunkach, to dodatkowy czas na przyrost masy korzeniowej. Podstawowym czynnikiem określającym moment siewu jest temperatura gleby w warstwie ornej.

Czysty start buraka cukrowego

Wiele z oferowanych na rynku środków działa jedynie w wyższych temperaturach i w sprzyjających warunkach. Warto zatem wybrać taki, który w najwyższym stopniu uniezależni skuteczność zabiegu od pogody. Są takie, których rozszerzony jest zakres działania, skutecznie zwalczają chwasty już przy temperaturze wynoszącej 2ºC i można je aplikować już godzinę przed wystąpieniem opadów, a prace polowe rozpocząć nawet po 24 godzinach od wykonania zabiegu. Takie możliwości daje między innymi Roundup Flex 480. Stosując ten herbicyd przed siewem lub przed wschodami buraków, zniszczymy wszystkie chwasty, które pojawiły się do tej pory, zwłaszcza te starsze, lepiej ukorzenione. Tym samym zmniejszymy ryzyko związane ze stosowaniem herbicydów powschodowych. Taki wybór jest szczególnie istotny w przypadku prowadzenia uprawy uproszczonej, bowiem w tym systemie mechaniczne zwalczanie chwastów jest mocno ograniczone.
 
Oryginalną rejestrację posiada Roundup 360 Plus. Zaleca się stosowanie tego preparatu wiosną przed wschodami rośliny uprawnej w tzw. uproszczonej technologii – jesienią siew roślin ściółkujących (mulcz), wiosną siew bezpośredni wykonany specjalnym siewnikiem, a następnie wykonanie zabiegu zwalczania wschodzących chwastów. Zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 1,25 - 2,5 l/ha. Termin stosowania: po wschodach chwastów, ale nie później niż 3 dni przed wschodami buraka cukrowego (BBCH 00-09). Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha. Zalecane opryskiwanie średniokropliste. Niższa z zalecanych dawek dotyczy zwalczania siewek wschodzących chwastów. Należy pamiętać, by nie stosować takiego zabiegu na glebach bardzo lekkich i piaszczystych. 
 
Właśnie teraz nadszedł czas na podjęcie decyzji dotyczącej strategii zwalczania chwastów w uprawie buraka cukrowego. Chcąc maksymalnie zredukować koszty wykonania zabiegu i zagwarantować najwyższą jego skuteczność, a przy tym zminimalizować konieczność wykonywania poprawek i zabiegów korygujących, warto zastanowić się nad wyborem oryginalnych preparatów opartych o glifosat. Prawidłowo wykonany zabieg zapewni czysty start plantacji buraka cukrowego, który bezpośrednio wpływa na wielkość i jakość plonu tej rośliny.
 


Tagi:
źródło: