| Autor: redakcja1

Pogoda sprzyja dobrej kampanii cukrowniczej

Za sprawą korzystnych warunków pogodowych w większości rejonów Europy, tegoroczna kampania cukrownicza w Unii Europejskiej zapowiada się bardzo dobrze – podaje FAMMU/FAPA.

Pogoda sprzyja dobrej kampanii cukrowniczej

Zbiory buraków cukrowych

Francuskie ministerstwo rolnictwa ocenia tegoroczne zbiory buraków cukrowych na wyższe w obrębie roku o 8% i wyniosą 36,4 mln ton. Przeciętne plonowanie oszacowano na 89,6 t/ha w stosunku do 85,7 t/ha rok wcześniej.
 
Tamtejszy związek plantatorów CGB prognozuje, że zbiory będą zbliżone rekordowych wyników z lat 2009 i 2011. Największy producent cukru we Francji, koncern Tereos szacuje, że przeciętny plon technologiczny tego surowca wyniesie 14,7 ton w przeliczeniu na hektar upraw w odniesieniu do 13,3 t/ha rok wcześniej. Zdaniem CGB rolnicy mogą jednak mieć do czynienia z problemem urodzaju, bo trudno będzie im sprzedać buraki gdy na giełdach jego cena jest niska.
 
Niemiecki związek plantatorów buraków cukrowych prognozuje, że zbiory w 2014 roku wyniosą 27,4 mln ton i będą większe w ujęciu roku o 5,7 mln ton. Ma to pozwolić na wytworzenie 4,38 mln ton cukru w stosunku do 3,43 mln ton rok wcześniej.
 
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego ocenia produkcję cukru w Polsce w 2014 roku na 1,71-1,75 mln ton, a więc to nieco mniej niż wcześniej. Areał buraków cukrowych oszacowano na 190 tys. ha, tj. o 3% więcej w skali roku.
 
W Wielkiej Brytanii także można spodziewać dobrych wyników. British Sugar nie podaje szacunków, ale przyznaje, że kampania powinna być znacznie lepsza niż zeszłoroczna. 


Tagi:
źródło: