| Autor: redakcja1

Podsumowanie kampanii cukrowniczej 2023/2024

15 stycznia na terenie Oddziału Krajowej Grupy Spożywczej S.A. – Cukrowni Kluczewo odbyła się konferencja podsumowująca przebieg kampanii cukrowniczej 2023/2024.

Podsumowanie kampanii cukrowniczej 2023/2024
W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Marek Zagórski, Dyrektor Cukrowni Kluczewo Paweł Dawiskiba, Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Krzysztof Nykiel, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy Józef Pawela, Prezydent Stargardu Rafał Zając oraz były Minister Rolnictwa Artur Balazs.

Kampania cukrownicza 2023 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. jest rekordowa zarówno pod względem ilości skupionych buraków jak i produkcji cukru. Spółka w dniu 28 grudnia 2023 r. wyprodukowała 1 milion ton cukru. Do 11 stycznia 2024 r. Oddziały Krajowej Grupy Spożywczej S.A. skupiły około 7,3 mln ton buraków cukrowych. Średnio kampania cukrownicza w Spółce trwa 118 dni.
Istotnym elementem sukcesu tegorocznej kampanii jest partnerstwo z plantatorami buraka cukrowego. Nie jest to wyłącznie układ czysto biznesowy – dokładamy do podstawowej relacji dostawcy i odbiorcy dodatkowe elementy, takie jak wiedza, zaopatrzenie w środki produkcji, czy finansowanie. Pogłębianie tych relacji jest dla nas istotne, dlatego staramy się przenosić te pozytywne aspekty na współpracę z przedstawicielami innych segmentów – powiedział Marek Zagórski - Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Średnia polaryzacja skupowa dla Krajowej Grupy Spożywczej S.A. od początku kampanii na dzień 11 stycznia wynosi 16,4%.
 
Dzięki współpracy i rzetelnej dyskusji z Krajową Grupą Spożywczą S.A. można powiedzieć, że uprawa buraka cukrowego jest opłacalna. Obecne ceny buraka cukrowego gwarantują zwrot z uprawy i zysk dla plantatora – powiedział Józef Pawela – Prezes Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

Wg stanu na dzień 11 stycznia br. średnia cena buraków cukrowych kontraktowanych z dopłatami wynosi 228,5 zł netto.
 
Od 140 lat produkujemy w Kluczewie cukier. W trakcie pierwszej kampanii, która skończyła się dokładnie 15.01.1885 roku wyprodukowano 2600 ton cukru. Dzisiaj produkujemy tyle w ciągu dnia – powiedział Paweł Dawiskiba – Dyrektor Oddziału Cukrownia Kluczewo.

Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2023 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 45 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 1,5 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).

Cena buraków kontraktowanych na kampanię cukrowniczą w 2024 roku o zawartości cukru wynosi nie mniej niż 46,5 euro netto za 1 tonę.


Tagi:
źródło: