| Autor: redakcja1

Rynek buraków cukrowych i ceny cukru w 2015 r.

W 2015 r. buraki cukrowe zasiano na areale 180 tys. ha, a więc to o 16 tys. ha mniej niż przed rokiem - podaje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rynek buraków cukrowych i ceny cukru w 2015 r.

Zbiory buraków cukrowych

Niesprzyjające warunki pogodowe w czasie letnim spowodowały, że buraki cukrowe będą zbierane z obszaru 170 tys. ha. Długotrwała susza w okresie poprzedzającym zbiory niekorzystnie wpłynie na plony, które obecnie są oceniane na 500 dt/ha w stosunku do 689 dt/ha przed rokiem.

 

Mniejsza powierzchnia uprawy i niższe plony spowodują zniżkę zbiorów do 8,5 mln ton względem 13,5 mln ton w 2014 r. Produkcja cukru może wynieść 1300 tys. ton i będzie niższa od kwoty produkcyjnej wynoszącej 1405 tys. ton.

Ceny cukru

Na krajowym rynku ceny cukru zwiększają się, ale barierą ich wyższej dynamiki jest duża podaż oraz bardzo niskie ceny globalne. W lipcu br. przeciętna cena zbytu cukru w opakowaniach jednokilogramowych wyniosła 2,04 zł/ kg i była o 11% większa niż w maju, a cukru w workach 50 kg o 6% do 1,91 zł/kg. Niskie ceny zbytu niesprzyjająco wpłynęły na wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego.

 

Według informacji podanych przez eksperta IERiGŻ, zysk netto branży w pierwszym półroczu br. wyniósł 65 mln zł w porównaniu do 202 mln zł w porównywalnym czasie 2014 r. Ceny detaliczne cukru wzrastały z mniejszą dynamiką. W lipcu br. średnia cena wyniosła 2,19 zł/kg i była o 2,6% wyższa niż w maju.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!