| Autor: redakcja3

Copa-Cogeca: Równowaga na rynku cukru ulegnie zachwianiu

Copa-Cogeca wezwała państwa członkowskie do odrzucenia planów KE, które zachwiałyby równowagą na rynku i podważyły porozumienie dotyczące reformy nowej WPR. Głosowanie na ten temat ma odbyć się 27 lutego podczas najbliższego posiedzenia Komitetu Zarządzającego.

Copa-Cogeca: Równowaga na rynku cukru ulegnie zachwianiu
Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, ostrzegł: - Od stycznia 2013 r. ceny cukru w UE spadły średnio o 100 €/t, podczas gdy szacuje się, że zapasy cukru kwotowego są na najwyższym poziomie od roku 2007/08. Na rynku istnieje nadwyżka, a ceny cukru białego na rynkach światowych nie pokrywają kosztów produkcji nawet w przypadku najbardziej konkurencyjnych producentów. Dlatego też Komisja nie może wprowadzać środków, które doprowadzą do zalania rynku cukrem. Doprowadziłoby to do bardzo istotnych wahań na rynku, wywołałoby większą presję na sektor i zagroziłoby zatrudnieniu na obszarach wiejskich UE. Co więcej, wszelki spadek cen wynikający z zastosowania takich środków byłby korzystny jedynie dla przemysłu cukrowniczego, ponieważ klienci nigdy nie odczuwają obniżki cen. Wpłynie to na dalsze pośrednich dgorszenie dochodów rolników, które już równe są połowie ochodów -.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!