| Autor: redakcja1

Wzrost areału upraw buraków cukrowych

W sezonie 2017/2018 obszar zasiewów buraków cukrowych zwiększył się do 220 tys. ha względem 205,6 tys. ha w sezonie poprzednim.

Wzrost areału upraw buraków cukrowych
Powodem zwyżki areału uprawy są zmiany w systemie regulacji rynku w UE, w tym przede wszystkim likwidacja kwot produkcji cukru. Istotny wpływ na wzrost zainteresowania uprawą ma również dobra koniunktura i wysokie ceny na globalnym i krajowym rynku cukru.
 
Jak podaje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, siewy i wschody przebiegały w optymalnych terminach agrotechnicznych i sprzyjających warunkach pogodowych. Przymrozki i częste, obfite opady na przełomie kwietnia i maja nie miały negatywnego wpływu na rozwój roślin i tylko nieliczne plantacje zostaną przesiane. Jeśli średni plon korzeni wyniesie 630 ton/ha, a zbiory 13,9 mln ton, to produkcja cukru może wynieść 2,1-2,2 mln ton.
 
Produkcja będzie większa od popytu rynku wewnętrznego, które jest oceniane na 1,7 mln ton. W wyniku czego konieczny będzie duży eksport cukru.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!