| Autor: redakcja1

Amerykański sektor wołowiny chce szybkiego głosowania umowy TTP

Aż 225 amerykańskich stowarzyszeń działających w sektorze żywności i rolnictwa, w tym krajowe stowarzyszenie producentów bydła (NCBA), skierowało do amerykańskiego kongresu pismo, apelujące o jak najszybsze głosowanie nad przyjęciem umowy partnerstwa transpacyficznego (TPP) - podaje FAMMU/FAPA.

Amerykański sektor wołowiny chce szybkiego głosowania umowy TTP

Zdaniem NCBA, Japonia jest dla sektora wołowiny w USA głównym rynkiem zbytu. Tymczasem z uwagi na umowę o wolnym handlu Australia-Japonia (AJEPA), różnica poziomu ceł amerykańskiej oraz australijskiej wołowiny wysyłanej na ten rynek wynosi na niekorzyść Amerykanów aż 11%. W związku z tym, handlowcy z Australii na rynku japońskim posiadają przewagę konkurencyjną nad Amerykanami.

Gdy na początku 2015 r. weszła w życie umowa AJEPA, cło na australijską wołowinę na rynku japońskim zmalało z 38,5% do 28,5%. W dniu 1 kwietnia 2016 r. zostało ono ponownie zmniejszone do 27,5% i będzie dalej redukowane do 19% do 2031 r. Spadek ceł dla Australijczyków spowodowała straty w sprzedaży amerykańskiej wołowiny na ten rynek. Pomimo tego, że klienci japońscy chcą kupować amerykańska wołowinę, to o decyzji zakupu decyduje cena.

Dlatego też, według NCBA, kongres nie powinien zwlekać nad głosowaniem nad TTP. Wprowadzenie w życie TTP oznaczać będzie z kolei natychmiastową redukcję ceł na amerykańską wołowinę z 38,5% do 27,5%. Stawka ta będzie dalej obniżana w obrębie 16 lat do ostatecznego pułapu 9%.Tagi:
źródło: