| Autor: redakcja1

Ceny mleka surowego i produktów mlecznych w Polsce

Ceny mleka surowego i produktów mlecznych w Polsce są silnie skorelowane z cenami na rynku globalnym, które charakteryzują się dwuletnim cyklem koniunkturalnym.

Ceny mleka surowego i produktów mlecznych w Polsce
Ceny mleka i produktów mlecznych, poza wahaniami koniunkturalnymi, wykazują również wahania sezonowe, które są determinowane zmiennością podaży surowca, tj. dostaw do przemysłu mleczarskiego.
 
W okresie wiosenno-letnim, wraz ze zwiększeniem się zasobów pasz objętościowych, wzrasta produkcja i dostawy surowca do przemysłu. W wyniku czego następuje sezonowa obniżka cen. Natomiast spadkowi dostaw mleka w okresie zimowym towarzyszy wzrost cen.
 
W pierwszym półroczu 2020 r. krajowe ceny skupu mleka surowego ulegały obniżkom. Jednak w lipcu br. ceny minimalnie się zwiększyły, kształtując się na poziomie wyższym niż przed rokiem. Według danych GUS w lipcu 2020 r. krajowi dostawcy za surowiec otrzymywali 130,69 zł/hl względem 130,61 zł/hl w czerwcu br. Cena płacona za mleko w skupie była wyższa o 0,4% niż przed rokiem. W całym 2020 r. o utrzymaniu w miarę rentownego poziomu cen surowca zadecyduje kondycja ekonomiczna światowego rynku mleka.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!