| Autor: redakcja1

Ceny skupu mleka w Polsce

W Polsce ceny skupu surowego mleka w obrębie pierwszych pięciu miesięcy 2019 r., podobnie jak na rynku unijnym, wykazywały spadek.

Ceny skupu mleka w Polsce
 

Były one jednak większe niż przed rokiem. Według danych GUS w maju 2019 r. dostawcy za surowiec uzyskiwali 134,64 zł/hl, a więc o 1% mniej niż miesiąc wcześniej, ale więcej o 4% niż przed rokiem.

 

W maju 2019 r. mleko surowe, w stosunku do notowań sprzed miesiąca, podrożało w siedmiu województwach, w tym najbardziej w dolnośląskim i kujawsko-pomorskim - odpowiednio o 10% i 4%, a najmniej w łódzkim i podkarpackim – odpowiednio o 1% i 2%.

 

W dziewięciu województwach odnotowano spadek cen skupu – największy w świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim - odpowiednio o 5% i 4%, a najmniejszy w lubuskim i wielkopolskim – odpowiednio o 0,1% i 0,3%. Tradycyjnie najwyższe ceny za mleko uzyskiwano w województwie podlaskim – 140,43 zł/hl, tj. o 4% więcej niż średnio w kraju. Najmniej za mleko płacono w województwie łódzkim – 126,33 zł/hl i małopolskim – 126,50 zł/hl, przy czym w obu przypadkach ceny były o 6% mniejsze niż średnio w kraju.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!