| Autor: redakcja6

Copa-Cogeca chce zmiany kontyngentów importowych na wołowinę z Kanady

Zdaniem Lobby związków rolniczych Copa-Cogeca, Komisja Europejska powinna zmienić obowiązujące obecnie zasady rozdysponowania kontyngentów importowych na wołowinę, wynikające z zawartego dnia 18 października 2013 roku porozumienia o wolnym handlu między Wspólnotą a Kanadą.

Copa-Cogeca chce zmiany kontyngentów importowych na wołowinę z Kanady
Warto przypomnieć, iż po ratyfikacji porozumienia Unia Europejska otworzy dla Kanady dwa bezcłowe kontyngenty taryfowe. Jeden dotyczyć będzie mrożonej wołowiny w ilości 15 tys. ton, a drugi świeżego/chłodzonego mięsa wołowego – 35 tys. ton.
 
Copa-Cogeca zwraca uwagę, że metoda alokacji na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” będzie faworyzowała większe koncerny, kosztem mniejszych firm. W związku z tym duże przedsiębiorstwa zajmą bardziej uprzywilejowaną pozycję, związaną z możliwością zarządzania handlem, a małe i średnie unijne przedsiębiorstwa zaczną odczuwać brak równowagi na rynku. Będzie to miało odzwierciedlenie w stanie zatrudnienia w krajach Wspólnoty. Ponadto większe firmy będą miały możliwość kontrolowania cen.
 
Związkowcy ostrzegają, że po zawarciu porozumienia handlowego ze Stanami Zjednoczonymi, podobną rolę mogą odegrać amerykańskie firmy, które posiadają jeszcze większy multinarodowy charakter, co przyczyni się do tego, że ich rola będzie jeszcze bardziej potężniejsza.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!