| Autor: redakcja1

Copa i Cogeca: Pakiet mleczny powinien być przedłużony poza 2020 r.

Copa i Cogeca popierają raport Komisji Europejskiej, apelując o przedłużenie pakietu mlecznego poza rok 2020 i kładą nacisk na znaczenie organizacji producentów, takich jak spółdzielnie, które pozwalają producentom uzyskać wyższe przychody z rynku.

Copa i Cogeca: Pakiet mleczny powinien być przedłużony poza 2020 r.
Copa i Cogeca poparły apel o przedłużenie poza rok 2020 pakietu mlecznego, który kładzie nacisk na wzmocnienie stosunków umownych między rolnikami a przetwórcami w celu poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i umożliwienia im uzyskania lepszych przychodów w z rynku.

Apel został wystosowany w związku z publikacją raportu Komisji Europejskiej na temat pakietu mlecznego.

- Cieszymy się, że pakiet mleczny jest realizowany w całej UE. Producenci mleka ponieśli ogromne straty w ostatnim czasie, a pakiet pomaga poprawić ich pozycję. Kontrakty, o których mowa w pakiecie, pozwalają zmniejszyć skutki wahań na rynku i zapewnić producentom większą przewidywalność - powiedział Thierry Roquefeuil, przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca.

Zdaniem eksperta polepsza się sytuacja na rynku mleka, co odzwierciedlają rosnące ceny produktów mleczarskich. Niemniej jednak jest on rozczarowany decyzją Komisji Europejskiej odnoszącą się do ponownego wypuszczenia zapasów odtłuszczonego mleka w proszku na rynek.

- Jesteśmy przekonani, że pakiet powinien obowiązywać również po 2020 r., by rolnicy mogli więcej zyskać na sprzedaży swoich produktów. Dzięki zapisom obejmującym organizacje producentów, pakiet mleczny pozwala na wzmocnienie pozycji rolników w krajach, gdzie brakuje spółdzielni mleczarskich lub gdzie ich udział w rynku jest niewielki. Dzięki spółdzielniom rolnicy mogą uzyskać wyższe ceny za swoje produkty. W związku z tym, zachęcamy do wymiany informacji na temat dobrych praktyk związanych z tworzeniem organizacji producentów, w tym spółdzielni. Naszym zdaniem ogromne znaczenie ma zbadanie możliwości finansowania z funduszy polityki rozwoju obszarów wiejskich. Jesteśmy również przekonani, że spółdzielnie powinny mieć możliwość rozwoju - w tym rozrastania się i prowadzenia działalności na szerszą skalę, by zwiększyć swoją wydajność - podkreślił sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen.

Zdaniem Roquefeuila pakiet mleczny nie wystarczy jednak, by zaspokoić wszystkie potrzeby rynku. Dlatego też powinno się go uzupełnić o narzędzia chroniące dochody rolników przed zagrożeniami, a więc na przykład o umowy na stałe ceny czy rynki terminowe. Istotne jest również zwiększenie skuteczności sieci bezpieczeństwa. Ryzyko występujące na rynkach zewnętrznych mogłoby być objęte ubezpieczeniem kredytów eksportowych.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!