| Autor: redakcja1

Dostawy wysokiej jakości wołowiny do UE

W całym sezonie 2014/2015 realizacja kontyngentu na dostawy wysokiej jakości mięsa wołowego bez hormonów w ramach rozporządzenia UE nr 481/2012 do Unii ukształtowała się w granicy 98,4% - 47 408 ton w stosunku do 85,7% - 41 317 ton w sezonie 2013/2014 - podaje FAMMU/FAPA.

Dostawy wysokiej jakości wołowiny do UE

Import wołowiny do UE

Tak wysoki poziom wypełniania tego kontyngentu w ubiegłym sezonie był wynikiem zwiększonej wysyłki wołowiny przez Australijczyków oraz Urugwajczyków.
 
Niemniej jednak otwarcie omawianego kontyngentu wywalczyli Amerykanie w wyniku zakończenia sporu prowadzonego ze Wspólnotą o „mięso z hormonami” i jako pierwsi mieli do niego pełny dostęp. Zgodę na korzystanie z tego wolumeny uzyskało później pięć innych państw: Kanada, Australia, Urugwaj, Nowa Zelandia, a od niedawna również Argentyna.
 
Tym samym zwiększyła się konkurencją o wykorzystanie kontyngentu, co bardzo frustruje eksporterów amerykańskich. Udział Stanów Zjednoczonych w wypełnieniu kwoty kształtuje się na poziomie poniżej 50%, wypaczając nieco samo sedno otwarcia kontyngentu. Amerykanie apelują więc do Unii o zmianę sposobu zarządzania tym kontyngentem. Do 19 października br. realizacja kontyngentu na wołowinę wolną od hormonów dostarczaną do UE wyniosła 27,9% - 13 437 ton.


Tagi:
źródło: