| Autor: redakcja1

Handel zagraniczny mlekiem i jego produktami

Wyniki handlu zagranicznego branży mleczarskiej w okresie trzech kwartałów br. były lepsze niż w porównywalnym okresie 2016 r. głównie poprawiły się wyniki wartościowe, o czym zadecydowała spora zwyżka cen uzyskiwanych w eksporcie.

Handel zagraniczny mlekiem i jego produktami
Wpływy z wysyłki przetworów mlecznych, przy zwiększeniu wywozu o 5% do 3,03 mld litrów w przeliczeniu na mleko surowe, wzrosły o 39,4% do 1,62 mld EUR. Najbardziej zwiększyły się wpływy z eksportu masła (prawie dwukrotnie), w wyniku zwyżki wolumenu wywozu o 18,7% i cen transakcyjnych o 70%. Udział masła w strukturze wartości wysyłki zwiększył się z 8,5 do 12,2%.
 
Import w tym czasie zmalał o 5% do 1,28 mld litrów, ale z powodu większych cen jego wartość wzrosła o 8,6% do 713,9 mln EUR. W wyniku czego ilościowa nadwyżka eksportu nad importem zwiększyła się o 14% do 1,75 mld litrów w ekwiwalencie mleka surowego, a dodatnie saldo wymiany handlowej w ujęciu wartościowym wzrosło o 79,6% do 908,7 mln EUR.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!