| Autor: redakcja1

Kary za przekroczenie kwot mlecznych w ratach i bez odsetek

Nowy projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa przewiduje, że rolnicy, którzy będą musieli zapłacić kary za przekroczenie kwot mlecznych w ostatnim sezonie będą mogli uregulować je w ratach, bez odsetek i w czasie trzech lat. Takie rozwiązanie już wiosną przedstawiła Komisja Europejska – podaje FAMMU/FAPA.

Kary za przekroczenie kwot mlecznych w ratach i bez odsetek

Kary za przekroczenie kwot mlecznych

Obowiązujący do końca marca 2015 roku system kwot mlecznych miał regulować rynek mleka w obrębie unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Każde z państw członkowskich miało przypisaną określoną ilość mleka, jaką mogło wyprodukować. Na poziomie krajowym kwoty dzieliło się pomiędzy producentów. W przypadku przekroczenia limitów, byli zobowiązani do płacenia kar proporcjonalnie do ich udziału, ale tylko wtedy jeśli kwota została przekroczona w skali całego kraju. Jak wynika ze wstępnych danych KE w roku ostatnim sezonie kwotowym dozwolone kwoty mleczne przekroczyło 13 państw UE, w tym Polska.

 

Szacunki Agencji Rynku Rolnego podają, że Polska przekroczyła kwotę krajową dostaw w omawianym sezonie o 6% - 580 mln kg, co skutkować będzie koniecznością uiszczenia opłaty wyrównawczej w wysokości znacząco większej, niż opłata za rok kwotowy 2013/2014, tj. w wysokości 650 mln PLN. Według wstępnych danych ARR kary dla rolników mogą więc sięgnąć nawet 0,9 PLN. za kg mleka ponad limit.

 

Podczas niedawnego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poseł SLD Cezary Olejniczak wskazywał, że w Polsce są zakłady mleczarskie, które będą musiały zapłacić nawet 30 mln PLN, a następnie potrącą to od rolników w trzech rocznych ratach.

 

Zgodnie z projektem rozporządzenia resortu rolnictwa kara za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015 powinna zostać uregulowana w całości do 30 września 2017 r. Pierwsza rata, opiewająca na co najmniej jedną trzecią kwoty, wpłacona musi być do 30 września 2015 r., druga rata, stanowiąca również co najmniej jedną trzecią - do 30 września 2016 r. Pomoc państwa polega tu na zastosowaniu płatności ratalnych bez odsetek.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!