| Autor: redakcja1

Koszty produkcji niemieckiego mleka większe niż cena skupu

Jak wynika z informacji Europejskiej Rady Mleczarskiej (European Milk Board - EMB), cena uzyskiwana przez niemieckich rolników za mleko pokrywa jedynie 77% kosztów produkcji.

Koszty produkcji niemieckiego mleka większe niż cena skupu
Cena, jaką otrzymywali niemieccy rolnicy w styczniu br. wynosiła 33,76 EUR za 100 litrów, natomiast koszt wyprodukowania 100 litrów mleka wyniósł w tym czasie aż 43,74 EUR. Prezes EMB Romuald Schaber stwierdził, że dobrowolny program zmniejszenia dostaw w UE ograniczył wzrost nadwyżek, kładąc kres trendowi spadkowemu cen. Jednak jak pokazują analizy jest to w nadal za duża różnica między uzyskiwaną ceną a kosztem produkcji.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, w lipcu 2016 roku ceny na Litwie zmalały nawet poniżej 17 EUR za 100 litrów i do 22 EUR/100 l w Belgii. Mimo wzrostów w tych regionach odpowiednio do 30 i 34 EUR na początku 2017 r., dzięki programowi dobrowolnego ograniczenia podaży, który wprowadzono pod koniec 2016 roku na trzy miesiące, jest mało prawdopodobne, aby udało się utrzymać taką sytuację na długo.

Zdaniem EMB istnieją już oznaki, że wkrótce ceny wejdą znów w dłuższy okres zniżki, podczas gdy dalsze wzrosty cen są absolutnie niezbędne. W związku z tym, konieczne jest szybkie ustanowienie ram prawnych w UE, aby umożliwić rolnikom produkowanie w sposób odpowiedzialny. W przeciwnym wypadku będą oni zmuszeni w krytycznych sytuacjach spadku cen do zwiększenia produkcji, mimo że byłoby to szkodliwe dla całego rynku. Dlatego też EMB wzywa komisarza UE Phila Hogana i krajowych Ministrów Rolnictwa do wprowadzenia instrumentu kryzysowego na rynku mleka w oparciu o Program Odpowiedzialności Rynkowej.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!