Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Koszty produkcji niemieckiego mleka większe niż cena skupu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z informacji Europejskiej Rady Mleczarskiej (European Milk Board - EMB), cena...

Jak wynika z informacji Europejskiej Rady Mleczarskiej (European Milk Board - EMB), cena uzyskiwana przez niemieckich rolników za mleko pokrywa jedynie 77% kosztów produkcji.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Cena, jaką otrzymywali niemieccy rolnicy w styczniu br. wynosiła 33,76 EUR za 100 litrów, natomiast koszt wyprodukowania 100 litrów mleka wyniósł w tym czasie aż 43,74 EUR. Prezes EMB Romuald Schaber stwierdził, że dobrowolny program zmniejszenia dostaw w UE ograniczył wzrost nadwyżek, kładąc kres trendowi spadkowemu cen. Jednak jak pokazują analizy jest to w nadal za duża różnica między uzyskiwaną ceną a kosztem produkcji.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, w lipcu 2016 roku ceny na Litwie zmalały nawet poniżej 17 EUR za 100 litrów i do 22 EUR/100 l w Belgii. Mimo wzrostów w tych regionach odpowiednio do 30 i 34 EUR na początku 2017 r., dzięki programowi dobrowolnego ograniczenia podaży, który wprowadzono pod koniec 2016 roku na trzy miesiące, jest mało prawdopodobne, aby udało się utrzymać taką sytuację na długo.

Zdaniem EMB istnieją już oznaki, że wkrótce ceny wejdą znów w dłuższy okres zniżki, podczas gdy dalsze wzrosty cen są absolutnie niezbędne. W związku z tym, konieczne jest szybkie ustanowienie ram prawnych w UE, aby umożliwić rolnikom produkowanie w sposób odpowiedzialny. W przeciwnym wypadku będą oni zmuszeni w krytycznych sytuacjach spadku cen do zwiększenia produkcji, mimo że byłoby to szkodliwe dla całego rynku. Dlatego też EMB wzywa komisarza UE Phila Hogana i krajowych Ministrów Rolnictwa do wprowadzenia instrumentu kryzysowego na rynku mleka w oparciu o Program Odpowiedzialności Rynkowej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Targi Agritechnica 2017
 • Targi Agritechnica 2017

  W dniach od 12 do 18 listopada 2017 r. (Dni Ekskluzywne 12 i 13 listopada) w Hanowerze odbędą się międzynarodowe targi techniki rolniczej Agritechnica 2017. Organizatorem wystawy jest Niemieckie...
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl