| Autor: redakcja1

Krajowe ceny skupu bydła

W Polsce od września 2020 r. utrzymuje się zwyżkowy trend cen skupu żywca wołowego.

Krajowe ceny skupu bydła
Wynika on m.in. z utrzymującego się popytu na wołowinę, szczególnie po wznowieniu działalności przez lokale gastronomiczne, przy ograniczonej podaży. W sierpniu 2021 r. (według danych GUS) krajowi dostawcy za bydło ogółem, ale bez cieląt przeciętnie otrzymywali 7,83 zł/kg, a za młode bydło 8,02 zł/kg. W obu przypadkach poziom cen był o 6% wyższy niż w lipcu br. Bydło ogółem było droższe niż przed rokiem o 27,5%, a młode bydło – o 26%.

W zależności od regionu ceny żywca wołowego w sierpniu br. kształtowały się od 6,68 zł/kg w woj. podkarpackim i 6,94 zł/kg w woj. lubuskim, do 9,09 zł/kg w woj. zachodniopomorskim i 8,63 zł/kg w woj. małopolskim. Bydło rzeźne, w stosunku do lipca br., podrożało w czternastu województwach, w największym stopniu w woj. zachodniopomorskim o 14,5% i dolnośląskim o 14,1%. Spadek cen odnotowano w woj. opolskim o 0,8%, a w woj. lubelskim cena była podobna do notowanej w poprzednim miesiącu.

We wrześniu br. utrzymywał się dalszy wzrost cen żywca wołowego. W miesiącu tym cena skupu bydła (bez cieląt) ukształtowała się na poziomie 8,10 zł/kg, a młodego bydła – 8,27 zł/kg. Zarówno bydło ogółem, jak i młode bydło były droższe o 3% niż w poprzednim miesiącu oraz o 27% niż przed rokiem.


Tagi:
źródło: