| Autor: redakcja6

Mechanizmy wsparcia unijnego rynku wołowiny

Jak podała FAMMU/FAPA, kraje Unii Europejskiej stosują dwa podstawowe instrumenty wsparcia wewnętrznego rynku wołowiny.

Mechanizmy wsparcia unijnego rynku wołowiny
Do stosowanych przez państwa członkowskie mechanizmów wsparcia wewnętrznego rynku wołowiny zaliczamy: interwencję na rynku publicznym oraz dopłaty do prywatnego magazynowania.
 
Interwencja na rynku publicznym w ramach tak zwanej siatki bezpieczeństwa jest uruchamiana, jeżeli w danym kraju Unii Europejskiej w okresie dwóch tygodni średnia cena rynkowa młodego bydła lub wolców spadnie poniżej 1560 euro za tonę. Niemniej, w pierwszym półroczu 2013 państwa członkowskie nie skorzystały z tego instrumentu wsparcia dla wołowiny.
 
Z kolei dopłaty do unijnego magazynowania są stosowane, jeżeli przeciętna cena tusz dorosłego bydła w Unii Europejskiej spadnie poniżej 103% ceny bazowej i istnieje prawdopodobieństwo, że pozostanie poniżej tego poziomu. Cena bazowa tusz dorosłego bydła została określona na 2224 euro za tonę. Dopłaty do przechowalnictwa dotyczą świeżego bądź chłodzonego mięsa dorosłego bydła w postaci tusz, półtusz, skompensowanych ćwiartek, ćwiartek przednich i zadnich. Również w tym przypadku, w okresie od stycznia do końca czerwca 2013 roku kraje Unii Europejskiej nie zastosowały dopłat do prywatnego przechowalnictwa wołowiny.
 
W analizowanym okresie średnia cena dorosłego bydła klasy R3 wyniosła 394,72 euro za 100 kg, co oznacza, że była o 3,2% wyższa w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego oraz o 1,7% wyższa wobec średniej w 2011.
 
Z kolei w Polsce w pierwszym półroczu 2013 roku średnia cena za 100 kg wołowiny ukształtowała się na poziomie 315,89 euro. Była zatem o 2,8% niższa niż w analogicznym okresie 2012 roku, ale jednocześnie o 4,5% wyższa w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy 2011 roku.
 
W tym samym czasie cena tusz dorosłego bydła R3 w Polsce była o 20% niższa w stosunku do średnicy ceny dla całej Unii Europejskiej. Ponadto stanowiła przeciętnie 142% ceny bazowej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!