| Autor: redakcja1

Ograniczone dostawy mleka

Jak wynika ze wstępnych danych wynika, że okresie pierwszego półrocza 2017 roku wyprodukowano 78,8 mln ton mleka, a więc 0,6% mniej niż w tym samym czasie w 2016 roku.

Ograniczone dostawy mleka
W całym 2016 roku w UE redukcja stad krów mlecznych wyniosła o 8% więcej niż rok wcześniej. W pierwszych czterech miesiącach 2017 roku liczba krów poddanych ubojowi zarówno krów ras mięsnych jak i mlecznych zmalała o 3% w odniesieniu do roku poprzedniego. Oznacza to znaczne spowolnienie w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, wyhamowanie jest znacznie bardziej zauważalne, jeśli wyłączy się z obliczeń Holandię.
 
Zdaniem ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, ubój krów mlecznych do końca 2017 roku będzie ograniczana o 1,4%. Ma to związek ze sporą redukcją stad rok wcześniej oraz wymianą stad na młodsze i bardziej produktywne. Oczekuje się wzrostu mleczności krów w tym roku o 2%, a to dzięki młodym jałówkom włączonym do stad. Zwyżka ta będzie jednak ograniczona przez jakość i dostępność pasz oraz brak funduszy rolników na zakup koncentratów. Poza tym spodziewa się, że zawartość tłuszczu w mleku zmaleje o 0,7%.
 
Gorące i suche warunki pogodowe na wiosnę miały szczególny wpływ na dostawy mleka we Francji, gdzie biorąc pod uwagę liczbę krów mlecznych w gospodarstwach, produkcja mleka spadła o 2%. W drugiej połowie bieżącego roku oczekuje się, że produkcja przekroczy niski poziom z minionego roku, przede wszystkim z uwagi na większą produkcję w zachodniej części Francji, gdzie deszcz na początku maja zwiększył wzrost traw.
 
W obrębie pierwszych pięciu miesięcy w Niemczech produkcja mleka spadła o blisko 4% z wysokiego poziomu odnotowanego w 2016 roku. Niekorzystna pogoda opóźniała wzrost trawy. Dopiero w drugiej połowie roku dostawy mleka mogą osiągnąć i przewyższyć poziom z roku poprzedniego.
 
Choć liczba krów poddanych ubojowi w Holandii zwiększyła się o 40% w pierwszych czterech miesiącach 2017 roku, do maja br. nie mamy do czynienia ze sporym ograniczeniem produkcji mleka. Najmniej wydajne krowy zostały zastąpione wysoce wydajnymi jałówkami. Ponadto możliwe jest, że rolnicy zajmujący się produkcją mleka, którzy zwiększyli zarówno swoje stado, jak i swoje grunty, zostali zwolnieni z obowiązku redukcji stada. Jednakże Holandia pozostaje zobowiązana do zmniejszenia emisji fosforu. Oczekuje się, że w drugiej połowie roku spowolnienie produkcji mleka w Holandii pogłębi się. Jednak wzrost mleczności krów częściowo zrekompensuje redukcje stada. Finalnie rok 2017 może zakończyć się jedynie 1,5% zmniejszeniem dostaw surowca w tym kraju.
 
Z ostatnich danych wynika, że w okresie od stycznia do maja 2017 roku, Irlandczycy również zredukowali o 16% bądź wymienili swoje stada mleczne i podążają drogą wyznaczoną przez Holandię. Z tą różnicą, że niskie koszty produkcji mleka w Irlandii spowodowały 7% wzrost produkcji mleka w skali. Dobry stan pastwisk pozwolił również zwiększyć produkcję mleka w Wielkiej Brytanii.
 
W Polsce i we Włoszech dostawy mleka do skupu stale rosną dzięki dobrym warunkom rynkowym. Dostawy mleka do skupu w drugiej połowie roku będą w dużej mierze zależeć od ilości deszczu, który spadnie w najbliższym czasie, co determinuje jakość i ilość pasz. Po kilku trudnych latach wielu rolników zmniejszyło inwestycje i była zmuszona do ograniczenia nakładów. Wzrost cen mleka zachęci rolników do kupowania koncentratów paszowych i zwiększania produkcji mleka. Dlatego oczekuje się znacznego wzrostu dostaw mleka w drugiej połowie roku, w porównaniu z niską produkcją mleka w 2016 roku.
 
Ocenia się, że w całym 2017 roku dostawy mleka w UE w odniesieniu do roku ubiegłego wzrosną o 0,7% do 164,5 mln t. Zakłada się też w tym czasie wzrost wydajności krów mlecznych o 1,9% do 7057 kg/szt. przy dalszej redukcji pogłowia o 1,4%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!