| Autor: kkj6

Ostra walka o mleko - inaczej mleczarnie będą bankrutować

Aby tylko zdobyć niezbędny do produkcji surowiec, mleczarnie są gotowe zapłacić naprawdę niemałe kwoty. Niestety taka walka może okazać się totalną klęską dla znaczniej części z nich. No cóż, skutki takiej sytuacji na pewno odczują również klienci.

Ostra walka o mleko - inaczej mleczarnie będą bankrutować


Coraz większe sumy są wypłacane gospodarzom za mleko zarówno przez zakłady mleczarskie jak i przetwórnie. Według danych średnio za litr mleka w marcu tego roku płacono 1,2 złotego, a w tym samym czasie roku wcześniejszego było to ponad 1 złoty. Z kolei w analogicznym okresie roku wcześniejszego cena wynosiła 0,87 złotego.


Zdaniem ekspertów, bardzo prawdopodobne jest to, że to jeszcze nie koniec podwyżek, gdyż na ten surowiec jest niezwykle duży popyt, a podaż jest niska, co w efekcie zwiększa jego atrakcyjność. W ten sposób eksport staje się jeszcze bardziej opłacalny.


W związku z tym, zakłady mleczarskie konkurują między sobą o mleko, gdyż jest go zbyt mało. Obecna sytuacja spowodowana jest światowym kryzysem jaki miał miejsce w latach 2008-2009, przez co zredukowano pogłowie mlecznego bydła. Niestety by odbudować stado potrzebne są na to aż dwa lata.


Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!