| Autor: redakcja11

PFHBiPM o kryzysowej sytuacji na rynku mleka

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) wysłała do Ministra Rolnictwa – Krzysztofa Jurgiela pismo, dotyczące trudnej sytuacji w sektorze mleczarskim. Za pośrednictwem listu federacja prosi o poczynienie kroków poprawiających sytuację rolników zajmujących się produkcją mleka – podaje FAMMU/FAPA.

PFHBiPM o kryzysowej sytuacji na rynku mleka

PFHBiPM przypomina, że działania KE po wystąpieniu kryzysu jak i te podczas znoszenia kwot nie przynoszą korzyści producentom mleka, pomimo zapowiadanego „miękkiego lądowania”. W liście nadanym przez Federację oświadcza ona, że nie jest w stanie dłużej patrzeć na bezczynność Komisji Europejskiej, która nie podejmuje działań, żeby zniwelować skutki obecnej sytuacji.

 

PFHBiPM z niepokojem odebrała słowa Phila Hogana, unijnego komisarza ds. rolnictwa, który na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim powiedział, że producenci mleka powinni wziąć odpowiedzialność za ciągle wzrastającą produkcję.

PFHBiPM przypomina także, że Komisja Europejska odstępując od systemu kwotowania produkcji mleka w UE zapowiadała tzw. „miękkie lądowanie” wdrażając Pakiet Mleczny. Zdaniem Federacji, zbiór zaleceń i przepisów zebranych w Pakiecie nie sprawdził się. Ponadto KE, znosząc limitowanie produkcji wysyłała do hodowców analizy rynkowe mówiące o tendencji zwyżkowej na zapotrzebowanie w produkty mleczne.

 

W swoim piśmie Federacja zwraca także szczególną uwagę na trudną sytuację rolników, którzy w ostatnim czasie dokonali największych inwestycji. Wskazuje na to, że znacząca ilość hodowców poczyniło inwestycje w rozwój dostosowując się do sytuacji rynkowej i nie chcą, aby to oni jako pierwsi zapłacili najwyższą cenę, jaką jest upadłość, za to że mieli odwagę postawić na innowacyjne rozwiązania w produkcji mleka.

 

PFHBiPM ma nadzieję, że Minister Rolnictwa zwróci uwagę na zmieniające się i rosnące obciążenia bankowe dla tych, którzy odważyli się zaciągnąć kredyty.

 

Federacja pisze również, że dużym ułatwieniem dla dużych producentów mleka byłoby wcześniejsze wypłacanie płatności bezpośrednich, co poprawiło by płynność finansową gospodarstw. Tagi:
źródło: