| Autor: redakcja1

Polski handel zagraniczny mięsem wołowym

Polska jest liczącym się unijnym eksporterem wołowiny poza obszar celny Unii Europejskiej, jednak większa część wolumenu produkcji sprzedawanej za granicę kierowana jest do krajów UE.

Polski handel zagraniczny mięsem wołowym
W pierwszym kwartale 2020 r. kontyngent wysyłki produktów wołowych z Polski był wyższy niż przed rokiem. Jednak od marca 2020 r. w wyniku rozprzestrzeniania się na świecie koronawirusa nastąpiły zakłócenia logistyczne w wymianie międzynarodowej. Zamknięcie granic i punktów gastronomicznych, a także wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi w połowie marca br. miało również wpływ wyniki handlu zagranicznego wołowiną.
 
W okresie styczeń–kwiecień 2020 r. z kraju wysłano w ekwiwalencie tusz 148 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych, a więc o 1% mniej niż przed rokiem. W sumie przychody z eksportu produktów wołowych i cielęcych wyniosły 2,1 mld zł i były mniejsze o 2% niż w porównywalnym okresie 2019 r. Na w miarę niskim poziomie kształtował się przywóz produktów wołowych.
 
W okresie czterech miesięcy 2020 r. do Polski sprowadzono w ekwiwalencie tusz 15 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych za 215 mln zł, czyli odpowiednio mniej o 12% i 16% niż przed rokiem. W kontyngencie przywozu 54% stanowiło mięso, a 35% – bydło żywe.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!