| Autor: mikolaj

Program pomocy dla producentów mleka czeka na zgodę KE

Komisja Europejska zajmie się programem pomocy dla producentów mleka. Chodzi o przygotowany przez resort rolnictwa mechanizm wsparcia dla producentów, którzy muszą wnieść opłatę za przekroczenie indywidualnych kwot mlecznych w roku 2014/2015.

Program pomocy dla producentów mleka czeka na zgodę KE

W opinii ministra Krzysztofa Jurgiela, ze względu na drastyczny spadek cen skupu mleka, wprowadzanie programu jest konieczne. - Kary dotyczą przed wszystkim tych producentów, którzy ostatnio rozwinęli produkcję i przeważnie mają zaciągnięte kredyty na zrealizowane inwestycje – podkreśla minister Jurgiel.

Warunkiem wprowadzenia Programu jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na jego realizację.

Sytuacja na rynku mleka zaczęła się pogarszać niemal dwa lata temu, m.in. wskutek wprowadzenia rosyjskiego embarga. Produkcja mleka w ostatnich miesiącach przestaje być opłacalna. Ceny surowca w wielu miejscach w kraju spadły poniżej 1 zł.

Zgodnie z przekazanym KE Programem pomoc ma przysługiwać producentom mleka, którzy uiścili I ratę opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015 i dla których wniesienie pozostałej do uiszczenia opłaty określonej w decyzji zagraża ich ważnym interesom.

Wnioski o pomoc będą rozpatrzone pozytywnie m.in., jeżeli :

  • zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny;
  • jest to uzasadnione względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Skarbu Państwa.

Pomoc może być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności  programu ze wspólnym rynkiem.Tagi:
źródło: