Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Dodatkowe wsparcie dla producentów mleka?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


We wrześniu br. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego...

We wrześniu br. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu rezolucji wzywającej Radę Ministrów do podjęcia pilnych działań wspierających producentów mleka – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zwrócono w niej uwagę na wyjątkowo trudną sytuację producentów mleka borykających się z takimi problemami jak: 25% zniżka cen skupu mleka, przedłużenie funkcjonowania rosyjskiego embarga, które uniemożliwia wywóz polskich przetworów mlecznych na rynek rosyjski, brak odszkodowań za straty doznane w wyniku suszy, destabilizację na rynku mleka w Polsce w wyniku importu mleka surowego oraz konieczność zapłacenia kar za przekroczenie kwot mlecznych przez 63,5 tys. zł o łącznej wysokości 660 mln PLN.
 
W związku z trudną sytuacją na runku mleka posłowie zwrócili się do Rady Ministrów o pilne podjęcie działań wspierających producentów umożliwiające zachowanie produkcji mleka. W tym szczególnie o:
 • Wystąpienie do KE o zmianę rozporządzenia, tak, aby możliwe było wprowadzenie trzyletniego okresu zawieszania pobierania opłat z tytułu kar za przekroczenie kwot mlecznych oraz sfinansowanie tych opłat z budżetu państwa.
 • Ograniczenie wielkości importu mleka surowego do Polski oraz wyeliminowanie nieuczciwych praktyk ze strony sieci handlowych, zagrażających stabilności na rynku mleka.
 • Zwiększenie wsparcia dla sektora produkcji mleka ze środków KE z tytułu zagrożeń na rynku mleka.
Przyjęcie rezolucji poprzedziła dyskusja w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posłowie koalicji stwierdzili, że zarówno założenia jak i czas złożenia rezolucji ma charakter polityczny. Mimo to sygnalizowali m.in. zmniejszenie laktacji krów o 10% spowodowany suszą oraz niedostatek i niską, jakość pasz zmagazynowanych na okres zimowy.
 
W inny sposób rezolucję oceniali posłowie opozycji. Według nich rezolucja może pomóc ministrowi Sawickiemu w brukselskich negocjacjach o zwiększenie wsparcia dla polskich producentów mleka. Podział zaproponowanej do tej pory pomocy jest niesprawiedliwy dla Polski, gdyż brana jest po uwagę jedynie wysokość kwoty mlecznej, a nie skutki suszy - informuje FAMMU/FAPA.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

  W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu...
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt

  Zarząd KRIR, oczekuje wycofania z przedłożonych projektów zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego oraz...
 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole
 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl