| Autor: redakcja1

Mleko krowie stanowi ponad 80% ogólnej produkcji mleka na świecie

W 2014 roku mleko krowie stanowiło 82% ogólnej produkcji mleka, która oceniana jest na 802 mln ton względem 774,5 mln ton rok wcześniej, co daje zwyżkę o 3,5%.

Mleko krowie stanowi ponad 80% ogólnej produkcji mleka na świecie
Mleko krowie, w postaci przetworów, jest podstawowym przedmiotem handlu globalnego. Wolumen produkcji mleka krowiego w 2014 roku oceniono na 656 mln ton. Dość istotna jest też produkcja mleka bawołów, która stanowiła ponad 14,2% całkowitej ilości mleka na świecie – 114 mln ton. Jest ono wytwarzane głównie w państwach płd. Azji - Indiach - ponad 2/3 łącznej ilości i Pakistanie - 25%.
 
Znacznie mniejszą rolę odgrywają pozostałe rodzaje mleka, przy czym wszystkie stanowią zaledwie 4% produkcji. Według FAMMU/FAPA, w tej grupie relatywnie najistotniejsze jest mleko kozie, produkowane zwłaszcza w Indiach, Bangladeszu, Sudanie, Pakistanie, państwach płd. Europy oraz w Rosji i na Ukrainie.
 
Mniejsze jest znaczenie mleka owczego, wytwarzanego w Turcji, płd. Europie, Chinach i na Bliskim Wschodzie, a całkowicie znikome – wielbłądziego, w szczególności w Somalii, Kenii, Mali, Etiopii i Nigrze.
 
Szacunki OECD – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - mówią o spowolnieniu tempa wzrostu produkcji mleka. W 2016 roku miała ona zwiększyć się o 1,6% i ma przekroczyć poziom 816 mln ton. OECD zakłada średnioterminowo, tj. w latach 2016-2025 ok. 1,7% tempo wzrostu produkcji mleka rocznie.


Tagi:
źródło: