| Autor: redakcja1

Samowystarczalność Polski na rynku wołowiny

Przy nieznacznej krajowej konsumpcji mięsa wołowego, kształtującym się na poziomie 3 kg na mieszkańca i rosnącej od 2004 r. produkcji, Polska posiada wysoki stopień samowystarczalności żywnościowej na rynku wołowiny.

Samowystarczalność Polski na rynku wołowiny
W latach 2004–2013 wskaźnik samowystarczalności zwiększył się ze 156% aż do 772%, co świadczyło o rosnącej specjalizacji w produkcji wołowiny w Polsce, przy zmniejszającej się konsumpcji. W następnych latach samowystarczalność Polski w produkcji wołowiny obniżyła się, ale w dalszym ciągu utrzymywała się na wysokim poziomie od 392% do 634%. W 2019 r., przy bilansowym spożyciu mięsa wołowego ocenianym na 3 kg na mieszkańca i produkcji 567 tys. ton wbc., wskaźnik samowystarczalności wyniósł 403%.
 
Nadwyżka podaży wołowiny w Polsce nad popytem wewnętrznym umożliwia lokowanie sporych ilości tego gatunku mięsa na rynkach zagranicznych. Każdego roku około 85–90% krajowej produkcji asortymentu wołowego skierowane jest na eksport, czemu sprzyja przewaga kosztowo-cenowa polskiej wołowiny w porównaniu z wołowiną z innych państw UE.


Tagi:
źródło: