| Autor: redakcja1

Globalna produkcja wołowiny wzrośnie szybciej niż produkcja mięsa ogółem

Według ostatniego raportu FAO Food Outlook w 2017 r. światowa produkcja wołowiny wzrośnie o 1,9% do 69,6 mln t (w masie tuszy). Oznacza to, że produkcja tego typu mięsa będzie rozwijała się szybciej niż produkcja mięsa ogółem, którego ilość zwiększy się o 0,3%.

Globalna produkcja wołowiny wzrośnie szybciej niż produkcja mięsa ogółem
Według ekspertów FAO, u największego producenta wołowiny na świecie - w Stanach Zjednoczonych – produkcja wzrośnie o 5,1% do rekordowego od 9 lat poziomu 12,1 mln t. Będzie to związane zarówno z większą liczbą ubijanych zwierząt a także większą ich masą.
 
Produkcja wołowiny w Ameryce Pd. zwiększy się o 2,5% do 15,7 mln t, przede wszystkim ze względu na lepsze warunki pogodowe, niż w dwóch poprzednich latach (które były skutkiem El Nino). W Brazylii produkcja wzrośnie o 2,3% do 9,5 mln t, a w Argentynie o 4,2% do 2,8 mln t.
 
Wg FAO w 2017 r., w Azji produkcja wołowiny zwiększy się o 1,2% do 18,5 mln t. W Chinach dynamika wzrostu wyniesie 1,4% co będzie konsekwencją stabilnych cen oraz dalszej redukcji stada krów mlecznych. Z kolei w Indiach wzrośnie ona tylko nieznacznie, bo o 0,2%.
 
Zdaniem ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas niewielki, bo 0,5-proc. wzrost produkcji wołowiny przewidywany jest w Europie, przede wszystkim z uwagi na spadek produkcji w Rosji o 1,9%. W Unii Europejskiej natomiast zwiększy się ona o 1,2% do 7,8 mln t. W 2017 r. w Afryce zostanie wyprodukowane 6,4 mln t wołowiny, czyli o 1,2% więcej niż przed rokiem. Zmiany w produkcji będą jednak zróżnicowane regionalnie. Na znaczących obszarach w Kenii, Somalii, Etiopii i Tanzanii utrzymują się niekorzystne warunki pastwiskowe, co będzie miało wpływ na produkcję. Natomiast w południowej części kontynentu stan pastwisk jest dużo lepszy i należy się spodziewać, że w wielu krajach, w tym w Malawi, w Republice Południowej Afryki i Zambii, produkcja wzrośnie.
 
W Oceanii prognozowany jest natomiast spadek produkcji, o 3,5% do 2,7 mln t, co będzie związane z odbudową stad i w konsekwencji mniejszymi ubojami zwierząt. Ponadto poprawa opłacalności w produkcji mleka będzie działać w kierunku powstrzymania procesu redukcji pogłowia krów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!