| Autor:

Szkocja – Rolnicy rozdawali mleko przed supermarketami

Rolnicy ze Szkocji protestowali przeciw niskim cenom, jakie otrzymują za swoje mleko, a które nie są adekwatne do kosztów produkcji.

 

W związku z tym Szkoci zorganizowali przedświąteczną akcję, podczas której setkom klientów wychodzących z zakupami ze sklepów wręczali zupełnie za darmo wytworzone przez siebie mleczne artykuły.

 

Niemniej jednak ta kampania miała na celu ukazanie problemów w branży mleczarskiej z jakimi borykają się tamtejsi rolnicy.

 

Jak wykazują dane, za litr mleka stawka w punkcie skupu mleka wynosi 0,25 GBR, a koszt produkcji takiej samej ilości tego surowca wynosi o 0,03 GBR więcej. Z kolei cena detalicznej sprzedaży w supermarketach wynosi 0,62 GBR.

 

Niestety ze względu na tak niską opłacalność, w czasie ostatnich 10 lat na trzy gospodarstwa jedno zakończyło swoją działalność w mlecznej branży.

 

Dlatego też, krajowy związek szkockich rolników szuka sposobu na podniesienie stawki za mleko dostarczane przez rolników, ale bez podnoszenia cen za mleko stojące na półkach sklepowych.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!