| Autor: redakcja6

Trwają badania na obecność koniny w wołowinie

Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, unijne laboratoria rozpoczęły drugą serię badań produktów z wołowiny – podała FAMMU/FAPA.

Trwają badania na obecność koniny w wołowinie
Badania mają na celu wykluczyć obecność koniny w produktach z wołowiny i dać przekonanie konsumentom, że kupowania przez nich wołowina zawiera deklarowane przez producentów mięso. Zeszłoroczna afera nadszarpnęła bowiem zaufanie do branży spożywczej w Unii Europejskiej.
 
Kontrole z założonia potrwają do 16 czerwca 2014 roku. Natomiast wyniki zostaną przedstawione do 22 lipca bieżącego roku i będą uzupełnione o wszelkie podjęte środki egzekucyjne.
 
Wszystkie produkty, które będą zawierały więcej niż 1% koniny będą wykluczone, a konsumenci zostaną poinformowani o tym fakcie.
 
Przypomnijmy, iż poprzednie kontrole wykazały, że prawie 5% sprzedawanych w Unii Europejskiej produktów z wołowiny zawierało w swoim składzie mięso końskie.
 
Do badań zostanie pobranych 150 próbek mięsa mielonego, kiełbasy i gotowych dań z wołowiną w każdym z państw: w Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, we Francji oraz we Włoszech.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!