| Autor: redakcja11

Szczepienia przeciw guzowatej chorobie skóry bydła na Bałkanach

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaopiniował przeprowadzenie szczepień przeciw guzowatej chorobie skóry bydła (LSD) na Bałkanach, czyli w Grecji i Bułgarii oraz w sąsiednich rejonach.

Szczepienia przeciw guzowatej chorobie skóry bydła na Bałkanach

Wirus ten rozprzestrzenia się bardzo dynamicznie przez przenoszącego go owady. Według danych Komisji Europejskiej z lipca br. od początku 2016 r. zanotowano już ponad 200 przypadków tej infekcji u bydła w Bułgarii a także ponad 80 w Grecji. Sporą ilość przypadków wirusa zaobserwowano w Serbii oraz w Turcji. Śmiertelność zwierząt zarażonych wirusem nie jest zbyt duża, lecz przyczynia się do zmniejszenia produkcji mięsa, mleka, a także skór oraz grozi nałożeniem sankcji eksportowych.

 

Wirus ten jest powszechny w krajach Afryki i Azji, jednak w Turcji pojawił się w 2013 r., i od tego czasu przemieszcza się przez południowo-wschodnią Europę. Odnotowany został już w Grecji, Bułgarii, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Serbii, Albanii i Czarnogórze. Istotnym źródłem pojawienia się wirusa w Grecji była Turcja, a więc nielegalny handel lub bliskość zainfekowanych rejonów.

 

Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) podaje, że od 2015 r. w Europie stwierdzono ponad 600 przypadków zachorowań na guzowatą chorobę skóry bydła, co przyczyniło się do przymusowego uboju ponad 10 tys. sztuk zwierząt. Dlatego, że wirus LSD jest dość mało znany w Europie wiele laboratoriów w zainfekowanym regionie nie jest przygotowana do jego identyfikacji lub też uchwycenia różnić między poszczególnymi szczepami.

Chorwacja jest pierwszym krajem w Unii, który rozpoczął w dniu 8 sierpnia br. zapobiegawcze szczepienia przeciw LSD w celu zahamowania przedostania się wirusa z sąsiednich krajów. Decyzja dotycząca szczepień całego chorwackiego stada bydła została podjęta po rozmowach z producentami mleka, hodowcami oraz kadrą naukową. Ponadto wyprzedziła ona (decyzja) publikację zalecenia EFSA w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Tagi:
źródło: